Proloterapi

Proloterapi

Proloterapi kas, bağ dokusu, eklem zedelenmesi ve oluşan iritasyonların giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Proloterapi tedavisi genellikle ağrı uzmanları, ortopedistler ve fizik tedavi uzmanları tarafından uygulanır. Bu tedavi yönteminde hastaların ağrı duyduğu bölgedeki hasarın tedavisi ve bu kısımda vücudun kendini yenileyerek hasarı ortadan kaldırması beklenir. Bunun için vücuda, irritasyon yaratacak ve bu bölgedeki defansif elemanların harekete geçmesini sağlayacak bir ilaç enjekte edilir. 

Proloterapi Tedavisi Nedir? 

Proloterapi, dışarıdan müdahaleyle vücudun içinde oluşan hasarı kendi kendine onarmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bunun için öncelikle ağrı ya da acı duyulan bölgeler tespit edilir. Burkulma, ezilme, zedelenme gibi durumlarda eklem içine ya da kas içine enjeksiyon yapılmasıyla uygulanır. 

Diz içindeki eklem sıvısının bitmesi, ayak bileği burkulması sonucu oluşan şişlik ve acıma, donuk omuz, el bileği burkulması gibi rahatsızlıklarda proloterapi tedavisi uygulanabilir. Ayrıca bu tedavi kemik ağrıları, bel fıtığı ve ağrısı, baş ağrısı gibi vücudun farklı noktalarındaki rahatsızlıkları iyileştirmek amacıyla da tercih edilmektedir. 

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği (GETAT) 27 Ekim 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak Sağlık Bakanlığı tarafından kabul gören 15 çeşit tedavi yöntemi içinde Proloterapi tedavisi de bulunmaktadır.

Proloterapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Proloterapi uygulaması çoğunlukla yoğun ağrı çeken ve bazen de ameliyat olması istenen hastalarda vücudun kendini onarmasına yardım eder. Böylece bel fıtığı, boyun fıtığı, kas içi zedelenmeler ve yırtılmalar gibi çeşitli rahatsızlıklar da bile ameliyatsız çözüm sağlanabilir. 

Uygulama kesinlikle uzman doktor tarafından yapılır. Çünkü vücudun her bölgesi çeşitli dokulara ve sinirlere sahiptir. Bu dokuların, damarların ve sinirlerin yapısını bilen, cerrahi bilgiye sahip doktorlar, hasarlı bölgeye ilaç verirken sinirlere denk gelmeyecek şekilde en doğru noktadan ilacı enjekte ederler. Proloterapi tedavisi, vücuda verilen irritan ilaçlar aracılığıyla uygulanır. Burada amaç, beynin hasarlı bölgeye dışarıdan bir saldırı olduğunu düşünmesini ve bölgeyi onarmak için harekete geçmesini sağlamaktır. Yapılan bu dış müdahaleyle hasarlı bölgelerin kısa sürede iyileşmesi sağlanır. 

Proloterapi Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Proloterapi faydaları arasında genellikle ağrıyı ve acıyı azaltması yer alır. Bunun dışında proloterapi tedavisi şu hastalıklara iyi gelir: 

 • Topuk dikeni ve plantar fasiit
 • Boyun, sırt ve bel ağrıları( fıtık, kireçlenme, operasyon sonrası)
 • Diz ağrıları (kondromalazi, kireçlenme, menisküs, ligament hasarı)
 • Tenisçi ve golfçü dirseği (epikondilit)
 • Artroz (eklem kireçlenmeleri, aşınma ve eskimeler) 
 • Donuk omuz
 • İmpingement sendromu 
 • Eklem gevşeklikleri ve güç kaybı (laksite)
 • Tendinit ve Ligamentit (Tendon ve ligamentlerde iyileşmeyen kronik ağrılar) 
 • Bursit (eklem ve tendonların kayganlığını sağlayan sıvı üreten organlarda inflamasyon)
 • Kas ve tendonların tekrarlayan şişmeler ve ağrılar sonucu işlev yapamadıkları rahatsızlıklar
 • Migren, baş ağrıları
 • Omurgada, göğüs kafesinde ve kaburgalarda geçmeyen kas ve ligament ağrıları 
 • Ayak bileği, el bileği burkulmaları sonrası geçmeyen ağrılar

Proloterapi fıtık tedavisi için de tercih edilen yöntemlerden biridir. Ameliyatsız ve acısız bir uygulama olması tercih edilme nedenleri arasındadır.   

Proloterapi Kaç Seans Yapılır?

Seans sayısı birçok faktöre bağlıdır. Özellikle hastanın ve hastalığının durumuna göre kaç seans yapılacağı belirlenir. Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi, hasarın büyüklüğü ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi ilave problemlerin olması iyileşme süresini uzatır. Çoğu hastada ortalama 4-6 seans yeterlidir. Bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar da gerekebilir.

Uygulamalar genelde 3-4 haftada bir yapılmaktadır. Bu süre tedavinin seyrine göre 2 haftaya kadar kısaltabilir ya da 6-8 haftaya kadar uzayabilir. Seans süresi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüyle doğru orantılı olarak artar. Örneğin bel proloterapisi ile dirsek proloterapisi  süreleri aynı değildir. Her bir seanslık uygulama süresi ortalama 30-40 dk sürebilir. Bu sürenin sadece küçük bir kısmında enjeksiyonlar yapılırken, geri kalan süre enjeksiyon yapılacak bölgenin cerrahi kalemle işaretlenmesi ve enjeksiyondan sonra proloterapinin etkinliğini artırmak için soğuk uygulama işlemi için kullanılır.

Proloterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Proloterapi tedavisi, bazı kişiler için alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu nedenle uygulama öncesinde gerekli tetkiklerin yapılması, hastanın herhangi bir ilaç alerjisi olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Hastalardan uygulama öncesinde bir onay formu doldurmaları istenir. 

Ayrıca uygulama sonrasında iğne yapılan yerlerde hafif şişlik, morarma ve acı hissi oluşabilir. Ancak proloterapi yan etkileri, en fazla birkaç gün içinde geçer. Proloterapi 15 günde bir ya da 3 haftada bir uygulanan ve gerek görüldüğü takdirde tekrarlanan bir uygulamadır. Uzun vadede büyük yan etkileri görülmez.  

Proloterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

•    Enjeksiyon sonrasında sabah ve akşamları, 5 dakika enjeksiyon bölgesine buz uygulaması yapılabilir.
•    Ilık su ile duş alınmasında sakınca yoktur ancak uygulama bölgesine aşırı sıcak suyun temasından kaçınılması gerekir.
•    Bol su içilmesi önerilmektedir.
•    İkinci günden sonra enjeksiyon yapılan bölgeye günde 4 kez 5’er dakika sıcak uygulaması yapılmalıdır.

Proloterapi Kilo Aldırır Mı?

Kilo alma problemi genellikle kortizonlu ilaçlar neticesinde görülen bir durumdur. Uygulanan proloterapi tedavisi ise, kortizon olmaksızın sadece vücudun kendi kendini iyileştirmesine yönelik enjekte edilen bir ilaç yapılır. Yani, vücudu uyararak kendini tedavi etmesi amacıyla yapılan bir dış müdahaledir. 

Vücudun kendi mekanizmasını harekete geçirmeyi amaçlayan tedavi yöntemi, %80-90 oranında başarılı sonuç verir. Proloterapi ve tüm geleneksel ve tamamlayıcı tedavilerimiz hakkında daha detaylı bilgi ve randevu almak için şimdi bizi arayabilirsiniz.

Open chat