Bitkisel Tedavi

Sağlık Mutluluk Demektir

Fitoterapi olarak da adlandırılan bitkisel tedavi, bitkisel ürünler ile bir hastalığın tedavi edilmesini ifade etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı tarafınca onaylanmış bir önleyici ve tamamlayıcı tıp yöntemi olarak da tanımlanabilir.
Bitkisel tedavinin kökeni, tıbbın babası olarak da bilinen Hipokrat’a kadar dayanmaktadır. Medeniyetimizin en önemli tıp şahsiyetlerinden İbn-i Sina'nın sıklıkla kullandığı ve Osmanlı darüşşifalarında en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Türk ve İslam medeniyetlerinde İbni Sina dışında, Lokman Hekim, Merkez Efendi, Akşamsettin bitkisel tedavinin kurucularından sayılmaktadır.

Bitkisel Tedavi Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm ülkelere genelde doğal tıp, özelde fitoterapi konusuna daha fazla eğilmeleri çağrısında bulunmuştur. Özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunan üniversiteler ve enstitülerde yüzlerce tıbbi bitki konusunda araştırmalar ve klinik çalışmalar yapılmış ve yapılmakta olup, ulaşılan sonuçlar tüm dünyayla paylaşılmaktadır.

İnsanlık tarihi kadar eski olan hastalık durumunda bitkilerin kullanımı, bitkilerin farklı kısımlarında içerdikleri fito kimyasalların, çeşitli hastalıklardan korunmak ya da hastalıkları tedavi etmek amaçlı bu alanda uzman kişilerce tespit edilip kullanılmasıdır. Örnek olarak bir kimsenin A rahatsızlığı için B bitkisinin taç yaprakları, C bitkisinin kökünün karıştırılıp günün belirli bir zamanında aç ya da tok şekilde tüketilmesi bir fitoterapidir. 

Bu tür karışımlarda ortaya çıkan mekanizma, hangi durumlarda kimlerin hangi bitkileri vücuduna alması, hangi bitkilerin bu etkiyi kuvvetlendireceği ve hangi bitkilerden uzak durulması gerektiği de yine fitoterapide önemli konulardır.

Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Bitkisel ilaçlar; yapraklar, kökler veya çiçekler gibi bitki parçalarından yapılan aktif maddeler içeren ilaçlardır. Sentetik ilaçlara benzer şekilde, biyoaktif etken maddeler içeren bitkilerin ya da bu bitki özlerinin kullanılması esasına dayanmaktadır. Fitoterapinin, bitkilerden elde edilen ilaçlarla yapılan tedaviden farkı ise, bitkinin içerdiği tek bir etken maddenin değil, bitki özündeki tüm biyokimyasal içeriğin kullanılmasıdır. 

Bu fark, bitkisel tedavilerin kimyasal ilaçlara göre çok daha az yan etkiye sahip olmasının da temel nedenidir. Buna rağmen bitkisel tedaviler, hiçbir yan etkisi olmayan yöntemler değildir. Ürünlerin kullanılması sonucunda istenmeyen yan etkilerle karşılaşmamak için hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

 • Hamilelik
 • Genetik hastalık
 • Emzirme dönemi
 • Kronik hastalık
 • Tansiyon problemi 
 • Psikolojik rahatsızlıklar

 Bu ve benzeri özel durumlar doktora bildirilmelidir. Sağlıklı bir bireye verilecek fitoterapi reçetesi ile özel durumu olan kişilere verilebilecek reçete aynı olmayabilir.

Bitkisel Tedavi Faydaları Nelerdir?

Bitkilerin antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkileri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Fitoterapötik hale getirilen bitkilerin, hastalıkları tedavi etme ve önlemede etkili olabileceği yapılan çalışmalar ile de ortaya konulmuştur. 

Bitkisel tedavinin faydaları:

 • Kişinin kendi sağlık problemlerine özel olarak hazırlanır.
 • Tıbbi tedaviye yardımcı olarak uygulandığında ilaçların yan etkilerini azaltabilir, tedavinin daha etkili olmasına yardımcı olabilir.
 • Sadece hastalıkların tedavisinde değil aynı zamanda; kişinin genel sağlık durumunun güçlenmesini sağlamak, zindelik kazandırmak, stresi azaltmak, yorgunluğu önlemek, uykuya dalmayı kolaylaştırmak, sindirim sistemini düzenlemek, idrar yolu enfeksiyonunu gidermek, detoks yaparak vücudu toksik maddelerden temizlemek, anne sütünü artırmak, dolaşımı düzenlemek, vücutta birikmiş ödemi atmak, ağrıları hafifletmek ve kilo verme sürecinde iştahı kontrol altına almak gibi amaçlarla da fitoterapiden yararlanılabilir.
 • Cildin güzelleşmesinde ve ciltteki kollajenin arttırılmasında; sarkma, selülit, çatlak, yanık yaraları gibi estetik problemi oluşturan sorunların giderilmesinde etkilidir.
 • Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller de vücuda bitkiler yoluyla alınabilir.
 • Alerjisi olan bireylerin belirtileri daha hafif yaşamalarına yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücudu koruyucu etkiye sahiptir.

Geleneksel ve tamamlayıcı tedaviler, bitkisel tedaviler ile desteklendiğinde çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alınmaktadır.