HYN (Diz Sıvı Enjeksiyonu)

HYN (Diz Sıvı Enjeksiyonu)

HYN ( Hyaluronik Asit ) diz enjeksiyonu; eklem ağrılarını azaltabilen ve eklemin fonksiyonunu arttırma konusunda başarılı olabilen özel bir tedavi tekniğidir.

Sağlıklı eklemlerde sinoviyal sıvı denilen kayganlaştırıcı bir madde bulunur. Böylece kemiklerin birbiri üzerinden kayması sağlanır. Diz kireçlenmesi (osteoartrit) olan kişilerde sinoviyal sıvının düzgün işlemesini sağlayan önemli bir molekül olan hyaluronik asit bozulur. Buna bağlı olarak sinoviyal sıvının yoğunluğu azalır ve sıvı olması gereken kıvamını kaybeder.

Sinovyal sıvının yapısı glukozamin, glukoronik asit ve hyaluronik asitten oluşur. Hyaluronik asidin kaybı, eklem ağrısını ve tutukluğunu arttırır.

Bunu daha basit anlamda açıklamak gerekirse, eklemlerimiz kaygan bir sıvı ile doludur ve bu sıvının içerisinde rahat bir şekilde kayarak hareket etmektedir. Bu sıvının miktarı ya da yoğunluğu herhangi bir nedenden dolayı azaldığında eklemin hareket yeteneğinde azalma, kireçlenme ve ağrı sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durum kişide giderek daha şiddetli bir hal alabilir. Hyalüronik asit enjeksiyonu, dizde sıvı azalmasına bağlı harabiyet ve ağrı olması durumunda, zaman kaybetmeden yaptırmalıdır. Sürenin uzaması ve buna bağlı eklemdeki problemin daha da artması, işlemin etkinliğini de azaltabilmekte ve dize protez takılması durumuna kadar gidebilmektedir.

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Nedir?

HYN eklem içi enjeksiyon; diz ağrıları, dizlerde katılaşma, tutulma ve sertleşme gibi durumlarda uzvun hareket fonksiyonunu arttıran ve ağrı miktarını azaltan bir uygulamadır. Eklemlerdeki kıkırdak problemlerinde, Mr sonucu ve muayene bulgusuna göre tedaviye uygun görülen kişilere eklem içi enjeksiyon uygulaması yapılmaktdır.

Eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonları, uzun süredir dünyada kireçlenme tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle bu işlemin hafif ve orta düzeyli eklem kireçlenmelerinde, kıkırdak hasarının durdurulmasında etkisinin olduğu yapılan araştırmalar neticesinde saptanmıştır.

HYN Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

HYN ( Hyaluronik Asit ) diz enjeksiyonu işleminin, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından diz ve diğer eklem kireçlenmelerinde uygulanmasında etkili olduğu belirtilmiştir. Bu tedavi genel olarak dizler için uygulansa da kalça, omuz, ayak bileği gibi farklı eklemlerin kireçlenmesinde de başarılı şekilde kullanılabilmektedir.

Uzman hekim tarafından hastanın fiziki muayenesi ve tetkiklerine bakıldıktan sonra uygun görülen hastada, sorunlu olan bölgeye HYN ( hyaluronik asit ) sıvısı enfekte edilerek uygulama yapılır. Uygulama sonrasında, ilk gün uygulama yapılan bölgede bir yoğunluk hissi olabilir. Bu durum, uygulama yapılan sıvının 3 gün içinde eklemde dağılması ve doktorumuzun tavsiyelerine uyulması durumunda kısa sürede geçmektedir. Uygulamanın etkinliği bir hafta sonrasında hissedilerek, ağrı şikayetlerinde büyük ölçüde azalma beklenir.

HYN Eklem İçi Enjeksiyon Faydaları Nelerdir?

     HYN eklem içi enjeksiyonun olumlu etkileri,

  • Ameliyatı önleme ya da mümkün olduğunca geciktirme
  • Eklemlerin daha rahat hareket etmesi
  • Ağrı şikayetinin geçmesi veya büyük ölçüde azalması
  • Kireçlenmenin etkilerini azaltma ya da kireçlenmeyi önleme
  • Yürüme, merdiven inme-çıkma hareketlerinde rahatlama

Kireçlenme, kıkırdak harabiyeti, menisküs, hareket kısıtlılığı ve ağrı şikayetlerinde, Hyaluronik asit enjeksiyonu dışında, kliniğimizde uygulanan tıbbi sülük tedavisi, proloterapi, prp gibi farklı yöntemlerde, hastanın durumuna göre doktorumuz tarafından tavsiye edilmektedir.

Tedaviye uygun hasta olup olmadığınızın hekim tarafından belirlenmesi sonrasında, size verilecek önerilere (en başta hekimin tavsiye edeceği egzersizler) uyum sağlanması, tedavinin etkinliğini arttırmak açısından önemlidir.