Akupunktur

Sağlık Mutluluk Demektir

Akupunktur tedavisi, tarihte Uygur Türkleri ve Çinliler tarafından 3000 yıldan fazladır uygulandığı bilinmektedir. Hastalıkların tedavisinde dünyada yaygın olarak kullanılan akupunktur, ülkemizde ise Geleneksel Tedaviler yönetmeliği ile tedavi kapsamına alınarak en fazla tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. 

Kliniğimizde akupunktur tedavisini, ağrı şikayetleri, fıtıklar, kilo sorunları ve kronik hastalıklarda aktif şekilde başarıyla uygulamaktayız. 

Akupunktur Nedir?

Kuru iğne tekniği olarak da bilinen akupunktur tedavisi Latince’de ‘iğne’ anlamına gelen ‘acus’ sözcüğü ile ‘batırmak’ anlamına gelen ‘punctio’ kelimelerinin birleşiminden türemiştir. İşlemin adından da anlaşıldığı üzere, özel olarak üretilen iğneler cildin belirli bir seviyesine kadar batırılmaktadır.

Uygulamadaki ana amaç beyne giden sinirleri uyararak beyindeki farklı bölgelerin harekete geçirilmesi ve buna yönelik vücudun kendi savunma sistemini devreye sokup, kişinin problemini tedavi etmeye çalışmasıdır. Akupunkturun felsefesine bakıldığı zaman da ‘vücudun kendi kendini iyileştirmesi’ hedefi ile uygulandığı bilinmektedir.

Tedavi esnasında seçilen akupunktur noktaları kişilerin yaşadıkları problemlere göre belirlenmektedir. Örneğin, akupunktur uzmanının migren ağrısı çeken birine seçtiği nokta ile kilo verme tedavisi alan kişide seçtiği nokta aynı değildir. Noktaların birbirinden farklı olmasının sebebi beyindeki farklı noktaların uyarılmak istenmesidir.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi kişinin sağlık problemleri ve onu rahatsız eden her türlü durum dinlendikten sonra akupunktur uzmanının seçtiği noktalara iğne batırılması şeklinde uygulanmaktadır. 

İşlem sırasında kullanılan iğneler gümüş, altın, çelik gibi özel ve kişinin sağlığını tehdit etmeyecek metallerden yapılmaktadır. Her bir iğne tek kullanımlık olup uygulama sonrasında tıbbi atığa atılır. 

Akupunktur tedavisinin uygulama basamakları:

 • İlk olarak hastanın hekim tarafından değerlendirilmesi yapılarak hastanın yaşı ve genel hastalık durumuna göre kişiye özel seans planlaması yapılır. 
 • Seans öncesinde uygulama yapılacak olan cildin temiz ve kuru olması, kozmetik ve benzeri ürünlerin kullanılmaması gerekir. 
 • Seans sırasında kişi sessiz bir ortamda sedye üzerinde uygun pozisyonda uzanır. Akupunktur uzmanı hekim tarafından kişinin şikayetlerine göre uygun noktalara gerekli sayıda ( 5 – 30 adet aralığında )  iğne batırılır. 
 • Uygulama bölgesindeki sinirlerin derinliğine göre iğneler 2 mm ila 4 cm kadar derine batırılabilir.
 • İğnelerin beklenen etkiyi gösterebilmesi için,  20 – 30 dakika kadar beklenir. Seans bitiminde iğneler çıkarılır. 
 • Akupunktur seans sıklığı ve sayısı hastaya ve hastalığa göre değişmekte olduğundan hekim tarafından kişiye özel belirlenir. 

Ülkemizde yaygın olarak uygulanan akupunktur tedavilerinden biri de lazer akupunkturdur. Bu uygulama daha çok küçük çocuklarda ve iğneye karşı fobisi olanlarda tercih edilmektedir. Elektro akupunktur da uygulama süreci tamamen aynı olup akupunktur bölgeleri, iğne yerine lazer ile uyarılmaktadır.

Akupunktur Tedavisi Faydaları 

Akupunktur faydaları arasında öncelikle kronik hastalıklar, ağrı şikayetleri, kilo sorunları ve sinir sistemi hastalıkları sayılabilir. Akupunktur tedavisi,  kişiyi ruhen ve bedenen rahatlatan bir teknik olması nedeniyle psikolojik sorunlarda en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.  

Akupunktur neye iyi gelir, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır,

 • Migren ve tüm ağrı şikayetleri ( sırt ağrısı- fibromiyalji gibi ) 
 • Depresyon, anksiyete bozuklukları ve stres
 • Bağımlılık sorunları ( sigara-alkol gibi )
 • Sindirim sistemi düzenleme, bağırsak sorunları, kabızlık ve ishal 
 • Hormonal bozukluklar
 • Alerjiler
 • Astım ve bronşit gibi kronik solunum yolu hastalıkları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Aşırı terleme, el ve ayak yanmaları
 • Bel ve boyun fıtıkları 
 • Gastrit, ülser gibi mide şikayetleri
 • Kilo sorunları, zayıflama 

Akupunkturun Yan Etkileri 

Bu yöntemin en önemli avantajı, tedavinin vücuda hiçbir madde veya ilaç vermeden yapılıyor olmasıdır. Dolayısıyla yan etki olasılığı yok denecek kadar azdır. Bilinçli ve gerekli eğitimleri almış, konusunda uzman bir hekim tarafından yapıldığında oldukça güvenli bir yöntemdir. Kliniğimizde akupunktur tedavisi, bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen eğitimleri almış, alanında uzman doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır.

Akupunktur Hangi Durumlarda Yapılmaz 

Gebelik durumunda, aktif kanser tedavisi gören hastalarda ve iğne fobisi olan kişilerde akupunktur tedavisi önerilmez. Bunların dışında hekim tarafından uygun görülen hastalarda uygulanmaktadır