Nöralterapi

Nöralterapi

Nöralterapi Nedir?

Nöralterapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısında olan vejetatif (otonom) sinir sisteminin uyarılmasını ve regülasyonunu sağlar. Nöralterapi otonom sinir sisteminden kaynaklanan hastalıkların tanı ve tedavisinde uygulanan tıbbi bir yöntemdir. 

Nöralterapide özellikli yerlere uygulanan lokal anestezik enjeksiyonu ile vücutta 3 tane dolaşım düzenlenmiş olur: Kan dolaşımı, lenf dolaşımı ve sinirsel ileti. Bir dokunun kan dolaşımı yani perfüzyonu artınca o doku beslenir; lenf dolaşım artınca doku metabolitlerinden arındırılır yani temizlenir ve sinir iletisi artan, düzenlenen doku ise daha düzenli çalışır. Dolasıyla, beslenen, temizlenen ve düzenli komut alan dokunun kendini iyileştirme kapasitesi artar.

Nöralterapinin ana amacı hücre ve dokuların ahenkli çalışarak iyi oksijenlenmesidir. Bu temele bağlı kalarak blokaj ve tedavi uygulanır. Hastalık oluşturan tüm dış etkenler damar civarında menfi uyarı etkileri ile damarın daralmasına sebep olurlar ve bunun neticesinde dokuya yeterli oksijen taşınmaz. Kendiliğinden (otonom) çalışması gereken sinir sistemindeki tıkanıklığı düzeltmek için bu Nöralterapi tedavisine başvurulur. Bu sayede damar sistemimizle paralel çalışan ‘’otonom sinir’’ sistemimizde meydana gelen tıkanıklıklarda ‘’Fasya-otonom’’ sinir tedavisi yollu ile açık hale getirilir.Her yaşta hastaya uygulanır. Kronik hastalığı olan hastalara bile uygulama yapılabilir. Asepsi ve antisepsi kurallarına uyarak küçük mezoterapi iğneleri kullanılarak cilt altına enjeksiyonlar yapılır. Seanslar arası 2 gün olacak şekilde ve 6-10 seans arası hastanın iyileşmesi gözlenerek uygulanmaktadır.

1881 yılında lokal anaestezik ajanların ilk olarak tanımlanıp kullanılmaya başlanmasından sonra bu ajanlar sinir blokajında kullanılmaya başlanmıştır. 1928 yılından başlayarak bu anestezik maddelerin kullanıldığı yerden daha uzak bölgelerde iyileştirici etkileri gösterilmeye ve yaygın olarak Nöralterapi tedavisi çalışmaları yapılmaya başlanmıştır.

Nöralterapi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Nöralterapinin uygulandığı alanlar:

  • Tüm baş ağrıları, migren
  • Bel ve boyun fıtıkları
  • Omuz ağrıları
  • Diz travma, spor yaralanmaları, kireçlenme, menisküs
  • Fibromiyalji, yumuşak doku romatizmaları
  • Tenisçi, golfçü dirseği
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
  • Tüm sistemik hastalıklar