Bitkisel Tedavi

Bitkisel Tedavi

Bitkisel Tedavi Nedir?

Fitoterapi, bitkisel ürünler ile tedavi etmeyi ifade etmektedir. DSÖ ve Sağlık Bakanlığı tarafınca onaylanmış bir önleyici ve tamamlayıcı tıp yöntemidir.

Bitkisel tedavinin kökeni, tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’a kadar dayanmaktadır. Medeniyetimizin en önemli tıp şahsiyetlerinden İbn-i Sina'nın sıklıkla kullandığı ve Osmanlı darüşşifalarında en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Türk ve İslam medeniyetlerinde İbni Sina dışında, Lokman Hekim, Merkez Efendi, Akşamsettin bitkisel tedavinin kurucularından sayılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm ülkelere genelde doğal tıp özelde fıtoterapi konusuna daha fazla eğilmeleri çağrısında bulunmuştur. Özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunan üniversiteler ve enstitülerde yüzlerce tıbbi bitki konusunda araştırmalar ve klinik çalışmalar yapılmış ve yapılmakta olup ulaşılan sonuçlar tüm dünyayla paylaşılmaktadır.

Neden Fitoterapi?

Bitkisel ilaçlar, yapraklar, kökler veya çiçekler gibi bitki parçalarından yapılan aktif maddeler içeren ilaçlardır. Sentetik ilaçlara benzer şekilde, biyoaktif etken maddeler içeren bitkilerin ya da bu bitki özlerinin kullanılması esasına dayanan fitoterapinin, bitkilerden elde edilen ilaçlarla yapılan tedaviden farkı; bitkinin içerdiği tek bir etken maddenin değil, bitki özündeki tüm biyokimyasal içeriğin kullanılmasıdır. Bu fark, bitkisel tedavilerin kimyasal ilaçlara göre çok daha az yan etkiye sahip olmasının da temel nedenidir. Buna rağmen bitkisel tedaviler, hiç yan etkisi olmayan yöntemler değildir. Ürünlerin kullanılması sonucunda istenmeyen yan etkilerle karşılaşmamak için hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Bitkilerin antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkileri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir ve fitoterapötik hale getirilen bitkiden daha iyi sonuç alınacağı da açık ve nettir. Arusanfarma markamızla, özel ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak hazırlanan ürünlerimizin
içerikleri hekimlerimiz tarafından belirlenmekte, kapsül-sıvı-yağ ve macun formunda hazır
ürün olarak kullanıma sunulmaktadır.

Geleneksel ve tamamlayıcı tedaviler, bitkisel tedaviler ile desteklendiğinde çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alınmaktadır.