Akupunktur

Akupunktur

Akupunktur tedavisi dünyanın en eski tedavi tekniklerinden biri olarak, tarihte Uygur Türkleri ve Çinliler tarafından kullanıldığı bilinen ve 3000 yıldan fazladır uygulaması yapılan özel bir terapidir. Günümüzde Doğu ve Batı tıbbında, modern tıbbi tedaviye ek olarak yardımcı terapi amaçlı uygulanmaktadır. 

Akupunktur Nedir?

Kuru iğne tekniği olarak da bilinen akupunktur tedavisi Latince’de ‘iğne’ anlamına gelen ‘acus’ sözcüğü ile ‘batırmak’ anlamına gelen ‘punctio’ kelimelerinin birleşiminden türemiştir. İşlemin adından da anlaşıldığı üzere, özel olarak üretilen iğneler cildin belirli bir seviyesine kadar batırılmaktadır.

Uygulamadaki ana amaç beyne giden sinirleri uyararak beyindeki farklı bölgelerin harekete geçirilmesi ve buna yönelik vücudun kendi savunma sistemini devreye sokup, kişinin problemini tedavi etmeye çalışmasıdır. Akupunkturun felsefesine bakıldığı zaman da ‘vücudun kendi kendini iyileştirmesi’ hedefi ile uygulandığı bilinmektedir.

Tedavi esnasında seçilen akupunktur noktaları kişilerin yaşadıkları problemlere göre belirlenmektedir. Örneğin, sağlık profesyonelinin migren ağrısı çeken birine seçtiği nokta ile kilo verme tedavisi alan kişide seçtiği nokta aynı değildir. Noktaların birbirinden farklı olmasının sebebi beyindeki farklı noktaların uyarılmak istenmesidir.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi kişinin sağlık problemleri ve onu rahatsız eden her türlü durum dinlendikten sonra akupunktur uzmanının seçtiği noktalara iğne batırılması şeklinde uygulanmaktadır. 

İşlem sırasında kullanılan iğneler gümüş, altın, çelik gibi özel ve kişinin sağlığını tehdit etmeyecek metallerden yapılmaktadır. Her bir iğne kişide bir kere uygulanır ve daha sonra sterilize edilmek üzere kaldırılır. Piyasada bir de tek kullanımlık iğneler bulunmaktadır. Bunlarla işlem yapıldıktan sonra iğneler tıbbi atık şeklinde değerlendirilir ve atılır. Kliniğimizde kullanılmakta olan akupunktur iğneleri, tek kullanımlıktır ve uygulama sonrasında tıbbi atık olarak değerlendirilir.

Akupunktur tedavisinin uygulama basamakları:

 • İlk olarak kişinin beden ve ruh sağlığı hakkındaki şikayetleri dinlenir. Buna göre kişiye özel seans planlaması yapılır. Bu esnada kişinin akupunktur uygulamasını engelleyebilecek; AIDS, ciddi kan hastalıkları, şeker hastalığı, gebelik, kalp pili, 6 aydan kısa bir sürede kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi alma, kan sulandırıcı ve bazı ilaçların kullanımı gibi durumların tespit edilmesi halinde akupunktur uygulamasından vazgeçilebilir.
 • Sonra kişinin seansa nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi verilir. Cilt üzerinde kozmetik ürünlerin olmaması, nemlendirici gibi herhangi bir maddenin uygulanmaması önemlidir. Aynı şekilde cildin temiz ve kuru olması beklenir.
 • Seans sırasında kişinin tüm şikayetlerine uygun olabilecek şekilde noktalar seçilerek 5 – 25 tane iğne kullanılabilir. Kişi tüm uygulama süreci boyunca bir sedyeye uzanır.
 • Uygulama bölgesindeki sinirlerin bulunduğu yerin derinliğine göre iğneler 2 mm ila 4 cm kadar derine batırılabilir.
 • Ardından iğnelerin beklenen etkiyi gösterebilmesi için 20 – 30 dakika kadar beklenir.
 • Daha sonra iğneler çıkarılır. Genellikle işlem 6 – 10 seansa kadar devam eder.

Ülkemizde yaygın olarak uygulanan akupunktur tedavilerinden biri de lazer akupunkturdur. Bu uygulama daha çok küçük çocuklarda ve iğneye karşı fobisi olanlarda tercih edilmektedir. Uygulama süreci tamamen aynı olup akupunktur bölgeleri, iğne yerine lazer ile uyarılmaktadır.

Akupunktur Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Akupunktur tedavisinin pek çok faydası bulunmaktadır. Vücudun iç dengesini yeniden sağlamak üzerine bir tedavi olduğu için genel olarak kişiyi ruhen ve bedenen rahatlatan bir tekniktir.

Faydalarından bazıları:

 • Migren ve şiddetli baş ağrılarını azaltma,
 • Sürekli olarak ağrı kesici kullanımına ihtiyacı olan bireylerde ilaç kullanımını sınırlama,
 • Depresyon, anksiyete bozuklukları, stres ve bağımlılık problemlerinin tedavisi,
 • Sindirim sistemini düzenleme ve zayıflama,
 • Hormonları düzenleme,
 • Alerji belirtilerini hafifletme,
 • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulma,
 • Astım ve bronşit gibi kronik solunum yolu problemlerini geçirme,
 • Romatizma problemi olanların iyileşmesini destekleme,
 • Aşırı terleme ve el ayak yanmalarının giderilmesi,
 • Bel ve boyun fıtığı gibi şiddetli fıtık ağrılarını azaltma,
 • Gastrit, ülser, kabızlık ve ishal gibi bağırsak ve mide hastalıklarının tedavisi,
 • Hamile kalmayı kolaylaştırma.

Akupunktur Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Günümüzde kullanılan modern akupunktur iğneleri, 0.2 milimetre çapında ve oldukça esnek olduğundan ağrı yapmamaktadır. Bu iğneler özel tüpler vasıtasıyla takıldığından hasta çoğu zaman iğnenin battığını hissetmez. Ancak tedavinin bir parçası olarak iğne cildin birkaç milimetre altındaki akupunktur noktasına ulaştığında kişi bunu bir sıcaklık yayılması ya da hafif bir elektriklenme olarak hisseder. Akupunktur tedavisinde kanama olmaz. Bu açıdan da konforlu bir tedavi yöntemidir.

Akupunkturun Yan Etkileri Var Mıdır?

Bu yöntemin en önemli avantajı, tedavinin vücuda hiçbir madde veya ilaç vermeden yapılıyor olmasıdır. Dolayısıyla yan etki olasılığı yok denecek kadar azdır. Bilinçli ve gerekli eğitimleri almış, konusunda uzman bir hekim tarafından yapıldığında oldukça güvenli bir yöntemdir. Kliniğimizde akupunktur tedavisi, bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen eğitimleri almış, alanında uzman doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır.

 

 

Open chat