İridoloji

İridoloji

İridoloji Nedir?

İridoloji, gözün renkli kısmı olan irisin iriskop veya iridoskop denilen cihazlarla incelenerek, kişilerin sağlık durumunu (veya hastalıklarını) araştıran bir tıp teşhis bilimidir.

Vücudun fonksiyonlarındaki herhangi bir değişiklik veya herhangi bir bozukluk, gözden görülebilir ve okunabilir. İris, beynin bir uzantısıdır, vücudun her organ ve dokusuna beyin ve sinir sistemi yoluyla bağlıdır.  Vücudun her organından gelen bilgiler, özellikle göz sinirleri yoluyla irise aktarılır.

Bir televizyon ekranı gibi beynin aldığı her bir uyarıyı alır, yani, vücudun en uzak bölümlerini gösteren minyatür bir ekrana sahiptir. Dolayısıyla, vücudun fonksiyonlarındaki herhangi bir değişiklik veya bir bozukluk olduğunda, bu iris yapısında değişiklik olarak kaydedilir.

Bu değişiklikler iris muayenesi ile görülebilir ve okunabilir. İris, silinmeyen bir kara tahta gibidir, parmak izi gibi kişiye özeldir. Böylece İridologlar, kişinin fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığını değerlendirebilirler.

Hastaların; sağlık düzeyi, beslenme şekli, genetik zayıflıkları veya güçlü yönleri organlarındaki dejenerasyon (toksisite, inflamasyon) ya da oluşan patolojileri çok erkenden ortaya çıkarılabilir, hastalara rehberlik edilebilir ve sağlıklarını iyileştirmek için hangi önlemler alınması gerektiğini söyleyebilirler. Bu nedenle, iris analizi, koruyucu sağlık hizmetleri için değerli bir yöntemdir.

İris Haritası (Şeması)

Her organ, iris içinde tanımlanmış bir alanda temsil edilmektedir. Bilinen 90’ın üstünde spesifik bölge vardır.

İrisin okunmasında kılavuzluk yapan iris topografya haritası, vücut organlarının ve dokularının temel yerleşimini temsil etmektedir. Bu şekilde, kişi ile ilgili bir çırpıda tüm vücudunun sağlık durumunu okumak mümkündür.

 

İris Haritası (Şeması)