Lenf Drenaj

Sağlık Mutluluk Demektir

Yapılan ilk muayene değerlendirmesinde zayıflama sürecinde lenf drenajı tedavisi alınması ve bunun diyet programı ile desteklenmesi tavsiye edilebilir. Ayrıca bölgesel yağlanma problemi olan kişilerde de bu uygulama tercih edilebilmektedir.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf drenaj uygulaması, zayıflama tedavisi almak isteyen bireyin özel bir cihaza bağlanarak vücudundaki kan ve lenf dolaşımını hızlandırılarak;

 • Bölgesel zayıflama
 • Selülit tedavisi
 • Vücudun sıkılaşması 
 • Ödem atma gibi hedeflerine ulaşmasını sağlayabilen özel bir tedavi yöntemidir.

Lenf dolaşımı bazı bireylerde uzun süreli çok fazla ayakta kalma ya da uzun süreli devamlı oturmaya bağlı olarak yavaşlayabilmektedir. Bu da kişinin özellikle vücudunun alt bölgelerinde ödem toplanmasına, varis ve selülit problemine, hareketsizliğe bağlı kilo alımlarına sebep olabilmektedir. 

Lenf Drenaj ile Zayıflama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lenf drenajı ile zayıflama tedavisi uygulamasında lenf drenaj cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz vücutta problemli olan bölgelere bağlanır. Ardından cihaz tarafından kişinin vücuduna bağlı olan noktalara ısı ve titreşim verilir. Bu bir masaj etkisi yaratarak kişinin lenf ile kan dolaşımını hızlandırır. 

Uygulamanın ne kadar sürmesi gerektiğine işlemi yapan sağlık profesyoneli karar vermektedir. 

Lenf Drenaj ile Zayıflama Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Lenf drenajı ile zayıflama tedavisi almanın kişiye kazandırabileceği faydalar şu şekildedir:

 • Kan dolaşımı hızlanmış olur.
 • Bağışıklık sisteminde çok önemli yeri olan lenf dolaşımı hızlandırır.
 • Bölgesel yağların parçalanmasını ve bölgesel incelmeyi sağlar.
 • Selülite sebep olan, dokuların arasında birikim yaparak toplanmış yağ kümelerinin, lenf dolaşımına katılmasını ve vücuttan atılımının kolaylaşmasını destekler. 
 • İşlem sırasında verilen titreşim ve ısı doğal bir masaj etkisi oluşturarak tüm vücudun rahatlamasına yardımcı olur.
 • Vücutta doğal bir detoks etkisi oluşturabilir.
 • Dokulara hızlı bir şekilde giden kan sayesinde dokular bol oksijen ve besin alır. Bu sayede cilt daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşabilir.

Lenf Drenaj Masajı, sadece lenf sisteminin aktive edilerek bölgesel yağlanmaya neden olan ödem ve toksinin idrar yolu ile atılmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda yoğun bir şekilde dolaşım sistemini düzene soktuğu için derinin ve dokunun da sıkılaşmasını sağlar. Lenf Drenaj bölgesel zayıflama kürleri haricinde, özellikle menopoz döneminde hormonal değişimlere bağlı olarak vücutta biriken ödemin de atılmasında son derece etkilidir.

Lenf Drenaj ile Zayıflama Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama sürecinde ve sonrasında doğru beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Bu nedenle bir beslenme uzmanı eşliğinde tedavi desteklenmelidir.

Şu ana kadar zararı olduğuna dair herhangi bir klinik çalışmaya rastlanılmamıştır. Ayrıca herhangi bir yan etkisi de yoktur. Tansiyon, kalp rahatsızlıkları, gebelik, kalp pili olan bireylerle kanser hastaları, dolaşım hastalıkları gibi sağlık problemi olan bireylerde bu uygulamanın yapılması uygun olmayabilir. Bu nedenle kronik herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler varsa sağlık problemlerini, uygulamayı yapacak olan sağlık profesyoneline önceden bildirmelidir.