Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı, vücudun normal işlevlerini olumsuz yönde etkileyen çeşitli madde veya maddelerin kullanılması, bu kullanımdan dolayı zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Ayrıca madde bağımlılığında, madde kullanım sıklığı ve dozu zamanla artar. Biorezonans madde bağımlılığı terapisi, destek tedavisi olarak uygulanabilen madde bağımlılığı tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Madde Bağımlısı Kime Denir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bağımlı kişi ve madde bağımlılığı belirtileri şöyle tarif edilmektedir:

 • Maddeyi elde etmeye ve kullanmaya yönelik yoğun arzu ve ihtiyaç hissetme
 • Kullanılan dozu artırma eğilimi
 • Maddenin fiziksel ve psikolojik etkilerine karşı yoğun hassasiyet ve arayış içinde olma
 • Maddenin, kişinin hayatında önemli bir şey haline gelmesi
 • Kişinin işte, evde veya okulda yükümlülüklerini sürdürmesini önleyecek şekilde ve yineleyici biçimde madde kullanması
 • Fiziksel tehlike yaratabilecek durumlarda (örneğin araç kullanırken) madde etkisinde olma ve bu durumun tekrar tekrar olması
 • Madde kullanımı ile ilişkili yasal sorunların varlığı
 • Madde kullanımının kişinin sosyal yaşamında ve yakınlarıyla ilişkilerinde yineleyici ve kalıcı sorunlara yol açması, ancak buna rağmen madde kullanımının sürdürülmesi

Madde bağımlılığı fiziksel belirtileri ise şöyle özetlenebilir:

 • Kanlanmış gözler
 • Ani kilo kaybı
 • Diş sorunları
 • Akne, solgunluk ve sarılık gibi cilt problemleri
 • Uykusuzluk ya da aşırı uyku

Bağımlı kişi, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Yoksunluk, kişinin kullandığı madde miktarını ve sıklığını azalttığında oluşan fiziksel ve ruhsal bozuklukların tümüdür. En sık karşılaşılan yoksunluk belirtileri; saldırganlık, öfke, sinir krizleri ve huzursuzluktur. 

Madde Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Uyuşturucu kullanımı, bir kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığını çeşitli yönlerden etkileyebilir. Bağımlılığı olan kişiler genellikle akciğer veya kalp hastalığı, felç, kanser veya zihinsel sağlık koşullarını içerebilen bir veya daha fazla ilişkili sağlık sorununa sahiptir. Çeşitli tıbbi görüntüleme yöntemleri, göğüs röntgenleri ve kan testleri vücutta uzun süreli uyuşturucu kullanımının zararlı etkilerini gösterebilir. Madde kullanım bozuklukları, çok çeşitli kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir. Bu sağlık sorunları kullanılan maddenin türüne, ne kadar ve ne sıklıkta alındığına ve kişinin genel sağlığına bağlı olarak değişebilir. Madde bağımlılığı fiziksel etkilerinin yanı sıra kişinin ilişkilerini, ruh sağlığını, ev ve iş hayatını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre uyuşturucu, sağlık nedenleriyle alınanlar dışında, yaşayan organizmaya alındığında, organizmanın bir veya birden çok işlevini değiştirebilen herhangi bir maddedir.  Tüm bağımlılık yapıcı maddeler için uyuşturucu sözcüğü kullanılabilir. Aşağıdakilerin hepsi bağımlılık yapıcı etkisi olan maddelerdir:

 • Sigara (Tütün)
 • Alkol
 • Opiyatlar (Morfin, Eroin, Kodein, Metadon, Meperidin)
 • Uyarıcılar (Amfetamin, Kokain, Ekstazi, Kafein)
 • Merkezî sinir sistemini baskılayanlar (Barbitüratlar, Meprobomat, Benzodiazepinler, Alkol, Akineton)
 • Halüsinojenler (Liserjik asid dietilamid, Meskalin, Psilocybin, Dimetiltriptamin, Dietil triptalmin, Dimetoksimetil amfetamin, Metilendioksi amfetamin)
 • Uçucu maddeler (Tiner, Benzen, Gazolin, Glue, Bali gibi yapıştırıcılar)
 • Esrar ve benzerleri
 • Fensiklidin (PCP)

Biorezonans İle Madde Bağımlılığı Terapisi

Biorezonans ya da Frekans Tıbbı, bütünsel ve tamamlayıcı tıpta 40 yılı aşkın süredir kullanılan bir terapi türüdür. Biorezonans terapisinde, kullanılan maddenin çevreye yaydığı elektromanyetik titreşim, özel cihazlar kullanılarak ters çevrilir ve vücudunuza özel elektromanyetik sinyaller şeklinde geri verilir. Birbirinin tam tersi olan bu iki frekans birbirini yok eder. Böylece kullanılan madde ile vücudunuz arasında kurulan ve bağımlılığa sebep olan frekans bağı temizlenmiş olur. Bu sayede kişi çok rahat bir şekilde maddeyi bırakabilmektedir.

Biorezonans Madde Bağımlılığı Terapisi Nasıl ve Ne Sıklıkta Yapılır?

Biorezonans ile madde bağımlılığı tedavisi öncesinde doktorumuzla ön görüşme yapılmaktadır ve bu görüşmede durumunuz değerlendirilmektedir. Doktorumuz tarafından gerekli görülmesi durumunda Biorezonans tedavisinin yanında Bilinçaltı Terapi ve Auriküloterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. İşlem sırasında sizden tükürük, idrar, gayta veya parmağınızdan küçük bir kan numunesi almamız gerekir. Cihazın çalışma prensibine göre sizden alınan numuneler, elde edilen frekansın ters çevrilerek tekrar size verilmesi için gereklidir.

Seans boyunca vücudunuzun çeşitli yerlerinde Biorezonans cihazının elektrotları olur. Seans süresi, ortalama 45-60 dakika arasındadır. Seans esnasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık duymanız söz konusu değildir. 

Kaç Seans Uygulanır?

Seans sıklığı ve sayısı kullanılan madde ve kişiye göre değişebilmekle beraber 5 gün boyunca yoğun seanslar yapılabildiği gibi haftada bir şeklinde de seanslar uygulanabilmektedir. Ortalama 5-10 seans arası sürebilen terapi süresi, hastanın durumuna ve terapi isteğine göre kısalabilir ya da uzayabilir. 

Biorezonans Terapilerinin Yan Etkisi Var Mı?

Terapi işlemi sırasında herhangi olumsuz bir şey hissedilmez. Nadiren baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik ve uyku hali gözlemlenebilse de 40 yılı aşkın süredir kullanılmakta olan bu tedavinin herhangi ciddi bir yan etkisi saptanmamıştır.
Seans süresince genellikle bir rahatlama, sakinlik hali yaşanması olasıdır. Seans sonrası günlük yaşantınıza dönebilirsiniz ancak biraz yorgunluk hissedilebileceği için seans sonrasında dinlenmeniz önerilmektedir.

Biorezonans Madde Bağımlılığı Terapisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Terapi sonrasında vücutta hızlı bir detoks başladığı için bol su içerek vücudu hidrate etmek çok önemlidir. İşlem sonrasında da özellikle ilk 2-3 gün bol su içmeniz gerekir. Bol su içmek, ilk günler oluşabilecek baş ağrısı ve yorgunluk gibi şikâyetleri engellemede de çok faydalıdır.

Terapi ile vücudun maddeye karşı yıllar içinde geliştirmiş olduğu tolerans hali kaybolurken, vücut maddeyi yabancı olarak algılamaya başlamakta ve maddeye karşı olan istek ortadan kalkmaktadır. Bu etki madde vücuda tekrar ve ısrarla alınmadıkça kalıcı bir hale dönüşmektedir.

Biorezonans Madde Bağımlılık Terapisi Herkeste Etkili Olur Mu?

Biorezonans terapisi, madde kullanımını bırakmanızı oldukça kolaylaştıran bir yöntemdir. Ancak siz istemedikçe madde kullanımını bırakmanız mümkün değildir. Bu nedenle Bioresonans terapisinde, madde kullanımını bırakma isteği çok önemli bir yer tutmaktadır.

Eğer madde kullanımını bırakmayı istiyor ancak bu konuda kararsızlık yaşıyorsanız, doktorlarımız size gerekli desteği sağlayacaktır.
 

Open chat