Aüriküloterapi

Sağlık Mutluluk Demektir

Auriküloterapi, vücut organ ve sistemlerinin kulak kepçesi üzerinde bulunan refleks noktalarının uyarılmasıyla oluşan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, zayıflama sürecine yardımcı olarak da kullanılabilmektedir. Auriküloterapi ile zayıflama tedavisi, kişinin kilo probleminin altında yatan nedeni ortadan kaldırmaya ya da iştah kapatmaya yönelik uygulanabilmektedir.

Farklı auriküla bölgelerinin vücudun belirli somatotopik bölgelerine karşılık geldiğinden auriküloterapi, obezite de dahil olmak üzere bazı iç hastalıkların tedavisinde etkili bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Fazla kilolar genellikle, karaciğer mide ve pankreas fonksiyon bozukluğu ile bağlantılıdır. Bu organların ana meridyenleri kulakla yakından ilişkilidir. İlgili kulak noktalarını uyararak, organların işlevini düzenlemek için de auriküloterapi yönteminden yararlanılmaktadır. 

Auriküloterapi ile Zayıflama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Auriküloterapi ile zayıflama tedavisi için ilk önce bireyin zayıflama probleminin önünde engel teşkil edebilecek olan rahatsızlıklar, alışkanlıklar ve genel sağlık durumundaki farklılıklar yapılan tetkikler ile tespit edilir.

Seans esnasında kişinin sedyeye uzanması istenir. Tetkik sonuçlarına uygun şekilde kulakta yer alan akupunktur noktaları tespit edilir. Bu noktalara akupunktur iğneleri gerekli derinlikte batırılır. 

İğnelerin ne kadar süre boyunca kulakta kalması gerektiğine kişinin yaşadığı problem/problemlere göre doktorlarımız tarafından karar verilir. Aynı şekilde seansların ne sıklıkta ve toplamda hangi sayıda tekrar edilmesi gerektiği de yine kişiye özel olarak doktorlar tarafından kararlaştırılan bir durumdur.

Auriküloterapi ile Zayıflama Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Auriküloterapi ile zayıflama tedavisinin faydaları:

  • Kişinin kilo probleminin nedeni tespit edilerek bu nedenin ortadan kaldırılması için uygulama yapılmaktadır. Bu da sonuçta, kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • Bireye aynı seans içerisinde kilo sorunu dışında varsa başka sağlık problemlerine yönelik fayda sağlayabilecek noktalar tespit edilerek bu konuda da yardımcı olunabilir.
  • Kronik rahatsızlığı olan bireylerde yaşadıkları belirtilerde hafifleme görülebilir.
  • Uygulama esnasında birtakım hormonlar harekete geçirilerek kişide doğal bir antidepresan etkisi ortaya çıkabilir ve bu sayede kişi kendini ruhsal olarak daha iyi hissedebilir.
  • Şiddetli ağrı problemi olan bireylerde zayıflama tedavisinin yanı sıra bu şikayetler de giderilebilir.

Auriküloterapi ile Zayıflama Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Auriküloterapi ile zayıflama tedavisi sonrası bireyler sadece bu terapinin kilo vermelerinde etkili olacağını düşünerek yanlış beslenme alışkanlıklarını sürdürmeye devam etmemelidir. Bunun yerine bir uzman tarafından kendileri için düzenlenmiş olan diyet programı ve hafif egzersiz ile zayıflama sürecini desteklemelidirler. 

Kulağa takılan iğneler kişide acı hissine yol açmadığından kişiler günlük yaşamlarına devam edebilirler. Ancak yorucu yoğun fiziki aktivite gerektiren işleri birkaç gün ertelemek gerekmektedir.

Akupunktur iğnelerinin bulunduğu kulak bölgesinden uzak durmak şartıyla kişiler kozmetik ürünler, krem, losyon gibi ürünler kullanabilirler. Ancak kulağa birkaç gün ağırlık vermemek adına küpe takılmaması önerilmektedir.