Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır

Öncelikle uygulama yapılacak kişinin hekim tarafından muayenesi yapılarak, hastalık durumu, kullandığı ilaçlar, kan değerleri gibi hususlar değerlendirilerek tedaviye uygunluğu belirlenir. Uygulama yapılacak kişinin şikayetine göre doktor tarafından belirlenen bölgelere steril penset yardımıyla sülükler koyulur.

Uygulama yapılacak bölge seçiminde genelde hastalığa göre akupunktur noktalarının tercih edilmesi ve hastalığa neden olan asıl sorunun tespit edilerek, bu bölgelere de uygulama yapılması tedavinin etkinliği açısından önemlidir.

Sülükler, tutturuldukları bölgeden ortalama 45 dk kadar süre kan emer ve kendiliğinden bırakarak  düşer. İşi biten sülükler, pet şişeye koyularak tıbbi atık ünitesine atılmaktadır.

 Uygulama esnasında, steril eldiven kullanılması ve kan teması olması durumunda eldiven değişimine dikkat edilmesi önemlidir. Sülüğün ısırdığı yere bir parça pamuk koyularak birkaç dakika kan akması beklenmeli, sonrasında sıkıca tampon yapılarak kan akışı durdurulmalıdır.

Uygulama, hekim ya da hekim kontrolünde uzman sağlık personeli tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kapatılan tamponların 8 saatten önce açılmaması, açmadan önce tampon üzerinden buz uygulaması yaptıktan sonra açılması kanama riskini azaltır. Tamponlar açıldıktan sonra kanama devam eden bir bölge var ise sadece kanama olan yer tekrar tamponla kapatılmalıdır.

Sülük tedavisini kimler yapmalıdır?

Sülük tedavisi ve tüm doğal tedavi metotları, insan vücuduna müdahil bir tedavi yöntemi olduğundan, doktor ya da tıbbi eğitimi olan sağlık personelleri tarafından yine doktor kontrolünde yapılmasına dikkat edilmelidir. Maalesef günümüzde yetkisiz kişiler tarafından bilinçsizce yapılan uygulamalarda yaşanan komplikasyonlara sıklıkla rastlamaktayız. Bu konu da tedavi yaptıracak olan kişilerin müracaat edeceği yerde, mutlaka bu tedavilerde tecrübe sahibi ehil hekim bulunmasına ve sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olmasına dikkat etmeleri gerekir.

Sülük tedavisi kaç seans uygulanmalı?

Sülük tedavisinde seans sayısı, hastanın yaşı, kilosu, hastalığın süresi ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı, diğer kronik hastalıkların varlığı ve kullanılan ilaçlar gibi birçok faktöre bağlıdır. Genelde ortalama 10 seans uygulama önerilir. Bazı hastalar 3-5 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 10 seanstan daha uzun uygulamalar da gerekebilir.

Seans sıklığı ve süresi ne kadar olmalıdır ?

Sülük tedavisinde seans sıklığı yine hastanın ve hastalığının durumuna göre belirlenir. Genelde haftada 2 seans uygulama önerilir. Bazı hastalarda bu sıklık haftada 3-4 seans olabilmekle beraber bazı hastalarda haftada bir ya da 10 günde bir seans uygulaması daha uygun olmaktadır. Seans süresi ise sülüklerin tutunma süresine göre değişmekle beraber 30-60 dakika arası olmaktadır. Hastanın kan değerleri açısından ortalama süre olan 45 dk yeterli bir süredir. Genelde bu süre içinde sülüklerin emme durumu tamamlanarak bırakır ancak emmeye devam ediyorsa ve hastanın kan değerleri düşük değil ise beklenmesi önerilir.

Doğal Hayat Polikliniği'nde Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğal Hayat Polikliniği'nde sülük tedavisi, alanında uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Tedavi, hastanın sağlık durumu ve şikayetlerine göre planlanmaktadır.

Sülük tedavisi nasıl yapılır?

 1. Sülüklerin seçimi: Tedavi için gerekli olan sülükler, özel olarak yetiştirilen ve tıbbi sülük olarak adlandırılan sülüklerden seçilir.
 2. Uygulama bölgesinin hazırlanması: Tedavi edilecek bölge, antiseptik solüsyon ile temizlenir.
 3. Sülüklerin yerleştirilmesi: Sülükler, uygulama bölgesine yerleştirilir ve kendiliğinden cilde yapışmaları beklenir.
 4. Kan akışının sağlanması: Sülükler, cilde yapıştıktan sonra kan emmeye başlar. Ortalama 30-45 dakika boyunca kan emmeleri sağlanır.
 5. Sülüklerin alınması: Kan emmeyi tamamlayan sülükler, cımbız yardımıyla nazikçe alınır.
 6. Uygulama bölgesinin bakımı: Uygulama bölgesi, antiseptik solüsyon ile tekrar temizlenir ve bir bandaj ile kapatılır.

Sülük tedavisinin faydaları:

 • Kan dolaşımını artırır
 • Pıhtılaşmayı önler
 • Ağrı kesici ve iltihap önleyici etkiye sahiptir
 • Antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahiptir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Cilt yenilenmesini sağlar

Doğal Hayat Polikliniği'nde sülük tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi edinebilir ve randevu alabilirsiniz. (https://www.dogalhayat.com.tr/)

Ek Bilgiler

 • Doğal Hayat Polikliniği'nde sülük tedavisi uygulamasının ücreti hakkında bilgi almak için klinikle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 • Sülük tedavisi her bireye uygun olmayabilir. Hamileler, emziren anneler, diyabet hastaları ve kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler sülük tedavisi yaptırmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 • Sülük tedavisi, hijyenik şartlarda ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.