Lenf Drenaj

Lenf Drenaj

Lenf Drenaj

Kardiovasküler sistem gibi sıvı transportu sağlayan bir sistem olan lenfatik sistem,bir direnaj sistemidir. Bu direnaj sistemi sayesinde, hücreler arası sıvıdan kan kapillerine geçemeyen plazma yatağa aktarılır. Lenfatik sistem, prensip yapısı itibariyle lenfatik damarlar ve lenfatik dokulardan oluşur.

Lenfatik dolaşım, bedendeki ödemi toplayan, hücre ve dokulara besin taşıyan beyaz kan dolaşımıdır.
Lenf sisteminin en önemli özelliği vücuttaki ödem ve toksinlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlamaktır. Gün boyu ayakta kalan kişilerde veya sürekli masa başında oturarak iş yapanlarda, çeşitli nedenlerle dolaşım bozuklukları oluşur. Bu bozukluk, hem kan dolaşımını hem de lenf dolaşımını etkiler. Lenf dolaşımının bozulması sonucu pek çok hastalık meydana gelmektedir.

Bu tedavide, lenfatik akım yönünde, farklı güçlerde basınçlar uygulanarak lenf dolaşımın hızlanması sağlanır. Böylece, ödem ve toksinlerin atılmasına , bacaklarda oluşan ağırlık ve ağrı hissinin azalmasına, dolaşım sisteminin düzenlenerek vücudun forma girmesine yardımcı olunur.

Lenf Drenaj Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

  • Gevşemiş kas dokusu ve vücut sarkıklarının toparlanmasında
  • Varis, venöz yetmezlik ve ödem (su toplanması) sorunlarında
  • Kilo ve selülit şikayetlerinde
  • Lenf akımının düzenlenmesinde
  • Lenf sisteminin en önemli özelliği vücuttaki ödem ve toksinlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlamaktır.