Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

Ozon Terapi Nedir?

Ozon tedavisi ile alınan sonuçların net bir şekilde anlaşılabilmesi için ilk olarak ozonun öneminin anlaşılması gerekmektedir. Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Ozon, atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir. Ozon, atmosferin bir kaynağı ve oksijenin yüksek enerjili halidir. Gökyüzünün mavi renginin kaynağı olan ozonun dünyadaki yaşam için ne denli önemli olduğu son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Dünya için bu kadar önemli olan ozon, tıp dünyasında da günden güne çok daha önemli bir yer edinmektedir. Ozon tedavisi faydaları kanserden diyabete, tansiyondan böbrek rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde görülmektedir.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Dolaşım bozuklukları,
 • Kronik yorgunluk sendromu,
 • Nörolojik hastalıklar,
 • Kadın hastalıkları ve cinsel sorunlar,
 • Bakteriyel ve virüs kaynaklı hastalıklar
 • Kas-eklem ve romatizmal hastalıklar,
 • Diyabet ve ayak yaraları,
 • Sindirim sistemi, mide ve bağırsak  hastalıkları,
 • Göz hastalıkları,
 • Karaciğer sorunları,
 • Cilt Hastalıkları (sedef-egzama-mantar, cilt lezyonları, enfekte yaralar, açık yatak yaraları),
 • Böbrek hastalıkları,
 • Zayıflama, selülit, anti-aging (yaşlanmayı geciktirme),
 • Bağışıklık sistem sorunları ve kronik hastalıkların tedavisi.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavide kullanılan ozon gazı, medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir. Üretilen ozon tedavide daima oksijen ile karışım halinde kullanılır.

Ozon tedavisi yöntemlerinin hepsi hastaya ozonu güvenilir ve zararsız bir şekilde vermeye yöneliktir. Tedaviyi uygulayan doktor, bilgileri ve deneyimleri ile hastası için uygun ve gerekli olan yöntemi seçmektedir. Ozon tedavisi hiçbir ilacın sahip olmadığı kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu nedenle ozon tedavisi oldukça pratik ve yararlı bir doğal tedavi yöntemi olarak başarı ile uygulanmaktadır.

Çoklu faydaları nedeniyle ozon tedavisi için birçok sağlık uygulaması vardır. Tedavide kullanılan ozon oksijen ile karıştırılır ve tedavi alanına göre birçok şekilde kullanılabilir. En yaygın uygulamalardan bazıları, eklemler ve kaslar gibi lokalize bölgelerde ağrı ve iltihabı tedavi etmek için deri altı enjeksiyonları içerir. Tuzlu su solüsyonu ile damardan uygulanabilir ve varis ve diğer dolaşım problemlerini tedavi etmek için enjekte edilebilir.

Ozon oksijenin normal atmosferik birleşimine göre bazı farklılıklar gösterir. Oda sıcaklığında renksiz olan ozon gazının karakteristik bir kokusu vardır. Fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında doğal olarak oluşur ve hissedilebilir. Ozon gazının ismi bu karakteristik kokusundan dolayı Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den türetilmiştir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedilen ozon deniz seviyelerine yakın yerlerde 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg/m³) konsantrasyonlarında duman şeklinde bulunur. Yükseklik arttıkça azalır. Mesela 2000 metre yükseklikte 0.03 – 0.04 ppm seviyelerine düşer. Çok güçlü okside etme özelliği vardır. Etkin bir dezenfektasyon maddesidir. Etkin dezenfektasyon özelliği sayesinde tüm dünyada içme sularındaki mikropları öldürmek amacıyla arıtma tesislerinde güvenle kullanılmaktadır.

Ozon tedavisinin, dünyada 16 ülkede medikal legalitesi (geçerliliği) vardır. Bu tedavi, birçok ülkede sağlık bakanlıklarınca da kabul edilerek tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığınca kabul edilmiş 15 çeşit Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarından biridir.

Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Ozon tedavisinin sağlık alanında birçok uygulaması vardır ve ister bireysel bir tedavi olarak ister diğer geleneksel ilaçlarla birlikte birçok sorunun tedavisine yardımcı olabilir.

Ozon tedavisi faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, beyaz kan hücrelerini uyarması, mantar, bakteri ve virüsleri yok ederek enfeksiyonları ve bağışıklık sistemi eksikliklerini önlemesi sayılabilir. Ayrıca hücre mutasyonlarını önlemeye yardımcı olur, böylece bazı kanser türlerini önler.

Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına yardımcı olur, dolaşımı ve genel hücre fonksiyonunu iyileştirir. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

Ozon tedavisi faydaları ayrıca uçuk virüsü, egzama, akne ve sivilce gibi cilt problemleriyle mücadelede son derece etkilidir ve hatta yara izlerini silmek için kullanılabilir. Genel olarak ozon cilt tedavisi, oksijen ve ozon ile lokalize üfleme yöntemi veya ozon buharı ile saunalar kullanılarak verilir.

Ozon tedavisi de kilo kaybı için çok etkili bir tedavidir. Uygun bir diyet ve sağlıklı alışkanlıklarla birleştirildiğinde ideal kilonuza ulaşmanıza ve hatta obezite ile mücadele etmenize yardımcı olabilir. Aslında obezite ve sigara, alkol ve fast food tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar vücutta oksijenin yok olmasına ve toksinlerin birikmesine neden olur. Bu nedenle ozon, kilo vermek ve toksisiteyi ortadan kaldırmak için mükemmel bir müttefiktir.

Tüm bu faydalar ve daha fazlası, yalnızca birkaç ozon tedavisi seansı ile sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.