Yüksek Doz C Vitamini

Yüksek Doz C Vitamini

Yüksek Doz C Vitamini Nedir?

Antioksidan etki oluşturulması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, koronavirüs salgını nedeniyle daha da önem kazandığı şu günlerde, yüksek doz C vitamin uygulaması, kliniğimizde uzman hekimler tarafından kişiye uygun protokollerle yapılmaktadır.
Kliniğimize gelen kişilerin öncelikle İmmünoloji (bağışıklık sistemi) ve Mikrobiyoloji A.D. Prof. Dr. Ahmet GÖDEKMERDAN hocamız tarafından muayene edilerek tedavi protokolü belirlenmektedir.

Yaşlanma karşıtı etkileriyle de bilinen C vitamini takviyesi; son dönemde koronavirüs ile mücadele için de başarıyla uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Aynı zamanda kanser hastalarının yüksek doz C vitamini ile hızlı toparlanma sağlayabildiği, son dönemde yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini, insan vücudunun, kan damarları, kıkırdakları, kasları ve kemiklerde bulunan kollajen proteini oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür.

Bağışıklık sisteminin güçlenerek daha sağlıklı kalabilmek, vücudun virüslere karşı dayanıklılığını arttırmak maksadıyla bu uygulama oldukça kolay ve güvenlidir. Bağışıklığı düşük/yetersiz olanlar, kronik yorgunluk, fibromiyalji ,eklem romatizmaları, MS, kanser, ülseratif kolit, diyabet gibi rahatsızlıkları olanların, IV terapiye en çok ihtiyacı olan kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Yüksek Doz C Vitamini Nasıl Uygulanır?

IV terapi, ( intravenöz terapi – damardan serum yoluyla ) ile kan dolaşımına doğrudan infüzyon sağlanarak, besinler vücut doku ve hücrelere güvenli ve etkin bir şekilde iletilir. Vücut tarafından hemen fark edilerek, vitamin ve minerallerin oral dozlarında görülebilecek ishal, mide yanması gibi potansiyel yan etkiler olmadığı gibi düşük besin seviyelerinin düzeltilmesine de yardımcı olur.

IV terapi (damar yoluyla) , vitamin ve mineral solüsyonlarının damara serum yoluyla enjekte edilmesidir. Vitamin-minerallerin oral yolla alımı, hücrelere % 20 -30 gibi bir yarar sağlarken, IV terapi güçlü bir sevk ve emilim sağlayarak % 100 e yakın bir etki oluşturmaktadır.

Bağışıklığı düşük/yetersiz olanlar, besinleri absorbe etmede sorun yaşayanlar, kronik yorgunluk, fibromiyalji, eklem romatizmaları, MS, kanser, ülseratif kolit, diyabet gibi rahatsızlıkları olanların, IV terapiye en çok ihtiyacı olan kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Kovid–19 Hastalığında C Vitamini Takviyesi

Salgın sürecinde, birçok deneysel uygulama kullanılarak kovid-19 etkilerinin azaltılması konusunda çalışılmıştır. Bu çalışmalardan bir tanesi de damar yoluyla yüksek doz C vitamini uygulamasıdırYüksek doz C vitamini uygulaması, kovid-19 hastalarının daha çabuk toparlanması için yapıldığı gibi, koronavirüse karşı koruyucu olarak da kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenerek daha sağlıklı kalabilmek, vücudun virüslere karşı dayanıklılığını arttırmak maksadıyla bu uygulama oldukça basit ve güvenlidir.

Ağız yoluyla alınan gıdalardaki C vitamini, bağırsaklarda emilir. Bağırsakların C vitamini emebilme kapasitesi ise sınırlı olduğundan, gıdalar ile ne kadar C vitamini alınsa da bu miktar sabit kalacaktır. Bu nedenle doktorlar tarafından kişiye uygun dozda belirlenen C vitamini, damar yoluyla direk kana verilerek çok daha etkili sonuç alınabilmektedir. C – vitamini hakkında bir çok çalışma vardır ve doku kültüründe kanser üzerinde etkilidir. Kansere karşı doku kültüründe, C vitamini konsantrasyonlarını kullanmak, sadece İV terapi ile mümkündür.

Yüksek doz C- vitamini, belirli kanser vakalarında kullanılmış ve gelişmiş yaşam kalitesi ile tümör ölümü gibi pozitif sonuçlar görülmüştür.
“The Journal of the National Academy of Sciences”da 2008 de yayınlanan bir çalışmada, yüksek intravenöz düzeylerinin tümör volümünü %41-53 oranında azalttığını ortaya koymuştur. Bu da her IV kullanımının 60-75 gram (65000 – 75000 mg) dolaylarında olmasını gerektirir. Aynı zamanda, yüksek dozdaki C vitamini terapisi, kemoterapi süresince oluşan bulantı, ağrı, yorgunluk ve iştahsızlığı da büyük ölçüde azaltmaktadır. Kanser hücrelerini öldürebilmek için, C vitamini düzeyinin, litrede 1.000 – 5.000 mikromol olması gerekir. “Canadian Medical Association Journal”da yayınlanan bulgulara göre, kandaki C vitamini konsantrasyonunu etkin bir düzeye çıkarabilmenin tek yolunun, vitamini intrevenöz yolla verilmesidir.
10-20 mg/dL civarındaki kan düzeylerinde, C vitamininin anti-viral etkileri görülür. Bu düzeye ancak damar yoluyla ulaşılır. Kan seviyesini, oral yol ancak 1.2-4.0 mg/dL çıkarırken, IV’de 50-90 mg/dL olmaktadır.
İV C vitamini, ciddi görme kaybına neden olabilecek optik sinir enflamasyonu olan optik nevrit tedavisinde kullanılmıştır. Japonya’da Kitasato University’de 1996 senesinde yapılan araştırmada, yüksek dozdaki İntravenöz C vitamininin, görmeyi geliştirdiği belirlenmiştir.

İn Vitro’da 88 mg/dL konsantrasyonundaki C vitamini mediumda bulunan histamini %72 oranında yok etmiştir. Muhtemelen bu sebepten dolayı genellikle IV C vitamini alerji ve astım tedavisinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
University of Maryland Medical Center’in raporuna göre, yüksek dozlardaki intravenöz C vitamini, Hepatit C tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda, Centre for Advanced Medicine’da yayınlanan bir makalede, IV – C vitamini yaşamı tehdit eden H1N1 gribini ( domuz gribi ) başarıyla tedavi etmiştir. Bu hastalığa sahip Yeni Zellandalı 57 yaşındaki bir hasta, total solunum yetmezliği geliştirmiş ve hastane en sonunda ailenin de onayıyla IV C vitaminine başvurmuştur. Hastaya 9 gün süresince yüksek doz C vitamini uygulandıktan sonra gelişmiş akciğer fonksiyonu ile terapi sonlanmış ve dışarıdan oksijen desteğine gerek dahi kalmamıştır.

Her tedavide olduğu gibi yüksek doz c vitamini uygulaması da mutlaka uzmanlığı olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. Vitamin takviyesi öncesi branş doktorları ile ön muayene yapmak, bu muayene sonrasında alınacak doza karar vermek gerekir.