Tıbbi sülük üretimi Sülük tedavisinde kullanılan tıbbi sülük türleri ?

Tıbbi sülük üretimi  Sülük tedavisinde kullanılan tıbbi sülük türleri  ?

Tıbbi sülük üretimi

Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olan Dr. Suat Arusan Tıbbi Sülük üretim tesisimiz, Manisa ili, şehzadeler ilçesi, yeni harmandalı mahallesinde 10 dönümlük arazi içinde 3000 m2 anaç havuz ( üretim havuzu ) alanı, 1000 m2 kapalı alan ( büyütme/tank alanı ) bulunmaktadır. Üretim kapasitemiz yıllık 500 bin adettir.

Üretimi yapılan tıbbi sülük cinsi hirudo verbana dır. Sülükler genelde yılda 2 sefer ( ilkbahar-sonbahar ) koza ( yumurta ) bırakırlar ( ortam ısısı önemlidir ). Yumurtalardan larva 30 gün içinde çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular ortalama % 35 fire verir. Yavruların anaç sülüklerden ayrılarak beslenmesi gerekir. Bu beslenme de sülükler laboratuvar testinden geçen kanla bazı özel yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Yavru sülükler 5 – 6 ay içinde kullanıma hazır büyüklüğe gelir. Tedavi öncesi sülüklerin en az 3 ay, en fazla 6 ay beslenmemiş olması gerekir.

Sülüklerin satışı yapılmadan önce hidrojen peroksit solüsyon ile temizliği yapılmaktadır. Kliniğimizde tedavi öncesi kullanılacak sülükler ayrıca ozonlu suda bir gün bekletilmektedir. Ayrıca rivanol çözeltisi de tedavi öncesi belli ölçüde uygulanmaktadır. Her sülük hastaya özel tek kullanımlık olup, tedavi sonrası tıbbi atığa atılarak atık formu ile ilgili mercilere teslimatı yapılmaktadır. Sülükler tedavi öncesi bekletilecek ise, muhafaza edilirken kullanılan su klorlu olmamasına dikkat edilmelidir. Disitile su ya da ph değeri yüksek olan doğal kaynak suyu / yeraltı suyu olması gereklidir.

Yetiştiricilik yapmaktaki öncelikli amacımız, tedavide kullandığımız sülüklerin kaynağının güvenilir olmasının önemi ve 2014 yılında çıkan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tedaviler Kanunu Yönetmeliğinde ‘’ Tıbbi sülük tedavisinde kullanılacak sülüklerin, ruhsatlandırılmış sülük çiftliklerinden alınması ‘’ şartının öngörülmesindendir.

Tıbbi sülük tedavisinde kullanılacak sülüklerin hiçbir canlı ile temas etmemiş olması sağlık açısından çok önemli bir konudur. Bu açıdan tedavide kullanılacak sülüklerin de üretim çiftliklerinden alınması daha doğru bir seçenektir.

Sülük tedavisinde kullanılan tıbbi sülük türleri ?

Dünya da bir çok türü olan sülüğün tıpta kullanılan cinsleri; Hirudo Verbana, Hirudo Medicinalis, Hirudo Orientalis, ve Hirudo Suluki’ dir. Ülkemiz de en çok görülen cinsi H.Verbana’ dır. Türkiye dünya da tıbbi sülük ihracatında lider konumundadır.. Ülkemizde Hirudo Verbana cinsi daha yoğun bulunmaktadır. Üretim yapmakta olduğumuz tıbbi sülük cinsi hirudo verbana’ dır.

Hirudo verbana; parlak yeşil, sarı, siyah ve kırmızı renkler taşırlar.

Dorsalin orta kısmında geniş, koyu yeşil-kahverengi tek renkten oluşan bir bant bulunur.

Ventral kısımda sarımsı yeşil zemin üzerinde laterale yakın konumlu iki koyu bant yer alır.

Tıbbi sülüğün anavatanı olan ülkemiz, dünyada en önemli sülük ihraç eden ülke konumundadır. 2014 yılında Sağlık Bakanlığının Geleneksel ve Tamamlayıcı tedaviler yönetmeliği ile tedavi kapsamına alınan tıbbi sülük tedavisinin tıpta kullanımının artması ve yetiştiriciliğin istenilen düzeyde olmaması nedeniyle 1996 yılında 10 ton olan ihraç kotası şu anda 2 tona kadar düşürülmüştür. Neslinin tükenme tehlikesine karşı CITES sözleşmesiyle tıbbi sülük koruma altına alınmıştır. Avlanma dönemi daha önce 2 ay iken, 1 mart ve 1 temmuz arası olmak üzere 4 aya çıkarılmıştır.