Ozon tedavisi uygulama metotları nelerdir ? Ozon nasıl uygulanır ?

Ozon tedavisi uygulama metotları nelerdir ? Ozon nasıl uygulanır ?

Ozon terapi “Alternatif Tıp“ değil, bizatihi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavi ya da Almanlar’ ın deyimiyle “Kan yıkama” pek çok hastalıkta kullanıldığına dair çok sayıda kanıt mevcuttur. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir. Bu uygulamalardan biri ve/veya birkaçı hastaya veya hastalığa göre seçilerek uygulanır.

Ozon tedavisi uygulama yöntemleri şu şekildedir ;

Major Yöntem: En yaygın kullanılan bu metot, steril vakumlu bir şişeye kişiden 50-100 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damardan kişiye geri verilmesidir. Bu tedavi 15 dakika içinde kanı yıkayıp temizleyerek vücut direncini artırır. Yıl içinde 15’er dakikalık 10-15 kürle hep genç ve zinde kalmak mümkündür.

Minor Yöntem: Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.

Subkutan: Belirlenmiş doz ve hacimdeki ozon gazı ince uçlu bir iğne ile cilt altına enjekte edilir.

Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi: Rektal/Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilir.

Lokal ve Eklem içine Ozon gazı verilmesi: Eklem rahatsızlıklarında uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazının eklem içine verilmesidir. Bu şekilde uygulanarak; diz, omuz gibi eklemlerde kireçlenme, kıkırdak hasarları, sıvı eksilmesi gibi rahatsızlıklarda ağrıyı azaltma, hareket kısıtlılığını ortadan kaldırma, eklem hareket açıklığını artırma gibi olumlu etkiler sağlanmaktadır. Ayrıca tendinitler (golcü ve tenisçi dirseği dahil) ve yumuşak doku romatizmalarında da kullanımı söz konusudur. Kitle veya lezyon içine veya etrafına da ozon uygulanabilir. İşlem steril ve tek kullanımlık enjektörlerle yapıldığından enfeksiyon bulaştırma gibi bir yan etki söz konusu değildir. İşlem anlık bir acıya yol açsa da kalıcı bir ağrı oluşturmamaktadır.

Torbalama Ozon : El – ayak, kol – bacak gibi uzuvların yara, yanık, gangren, diabete bağlı dolaşım bozuklukları, mantar, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında özel bir torba içine yüksek dozda ozon gazı verilerek uygulanan bir metotdur. Yaklaşık 30 / 45 dk kadar bir sürede tamamlanan torbalama ozon tedavisi özellikle yara tedavilerinde çok başarılıdır.

Ozon sauna uygulamaları: Düşük dozda ısıtılmış kabin içinde ,boyun altındaki tüm vücüda ozon verilmesi yöntemidir. Başın dışarda kaldığı kabin içinde deri yolu ile ozon verme yönteminde yorgunluk ve stres atıcı, selüliti tedavi edici, kilo verdirici, toksin atıcı, sindirim ve dolaşım sistemi düzenlemek, cildi sıkılaştırmak gibi özellikleri vardır.. Kilo verdirici özelliği daha ziyade ozonun vücüda kan veya rektal yolla verilmesi ile olmaktadır. Sıcaklığın etkisi ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçerek metabolizmayı artırdığı kilo vermeye yardımcı olduğu konusunda yayınlar mevcuttur.
Ozon sauna ile ozon gazı derinin 4 ile 6 santimetre altına ulaşır.. buharlı klasik saunaya göre daha fazla terleme sağlar. Ozon gazı ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçer. Lenfatik sistemi toksinlerinden arındırır, cildi temizler, kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve bakteri, virüs mantarları öldürür. Haftada 2-3 kez 15-30 dakikalık seanslarla kişiyi yormadan oturup tv seyredip, müzik dinleyerek gevşemeyi ve stres atmayı sağlayan ozon sauna binlerce yıldır buhar, hamam, kaplıca geleneği olan insanlar için yeni bir gevşeme yöntemidir.

Ozonlanmış ürünlerin kullanılması: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanır. Ozonlu su mide şikayetlerinde, ozon yağı yada kremi ise cilt hastalıklarında başarıyla kullanılmaktadır.