Hyalüronik Asit Enjeksiyonu

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Nedir?

Sağlıklı eklemlerde sinoviyal sıvı denilen kayganlaştırıcı bir madde bulunur. Böylece kemiklerin birbiri üzerinden kayması sağlanır. Diz kireçlenmesi (osteoartrit) olan kişilerde sinoviyal sıvının düzgün işlemesini sağlayan önemli bir molekül olan hyaloronik asit bozulur, sinoviyal sıvı incelir, kıvamını kaybeder. Sinovyal sıvı, glukozamin, glukoronik asit ve hyaluronik asitten oluşur. Hyaluronik asidin kaybı, eklem ağrısını ve tutukluğu arttırır.

HYN diz enjeksiyonu, eklemlerde yumuşatıcı etkinin artmasını sağlayarak diz ağrıları, dizlerde katılaşma, tutulma ve sertleşme gibi durumlarda faydalı olmaktadır.

Bütün eklemlerdeki kıkırdak problemlerinde eklem içi enjeksiyonlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların çoğunlukla eklem sıvısının ve kıkırdağın yapısında bulunan maddeleri içeren ve ilave olarak da eklemin kayganlığını artıran içerikleri vardır. 
Eklem içine hyaluronik asit enjeksiyonları, uzun süredir dünyada kireçlenme tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle hafif ve orta düzeyli eklem kireçlenmelerinde kıkırdak hasarının durdurulmasında etkisi saptanmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) hyaluronik asit enjeksiyonu tedavisini diz kireçlenmeleri için onaylamıştır. Bu tedavi kalça, omuz, ayak bileği gibi farklı eklemlerin kireçlenmesinde de kullanılabilir.

Hyaluronik asit enjeksiyonu, kireçlenmenin son aşamaya geldiği durumlarda etkisi azalır. Bu durumda diğer tedavi metotlarından, özellikle proloterapiden yararlanılır.  

Tedaviye uygun hasta olup olmadığınız hekim tarafından belirlenmesi, uygun görülmesi durumunda hekim tarafından size verilecek önerilere (en başta hekimin tavsiye edeceği egzersiz) uyum sağlanması, tedavinin etkinliğini arttırmak açısından önemlidir.