Hacamat tedavisi nasıl uygulanır? Hangi aralıklarla kaç seans uygulanır? Seans süresi ne kadardır?

Hacamat tedavisi nasıl uygulanır? Hangi aralıklarla kaç seans uygulanır? Seans süresi ne kadardır?

Hacamat tedavisi nasıl uygulanır ? Hangi aralıklarla kaç seans uygulanır? Seans süresi ne kadardır?

Hacamat tedavisi, vücudun belirli noktalarına steril tek kullanımlık kupalarla vakumlama yapılması sonrasında aynı noktalara bistüri ile küçük kesiler atılıp tekrardan vakumlama yapılarak kan ve lenf sıvısının çekilmesi şeklinde yapılan bir tedavidir. Uygulamada, hijyen koşullarına dikkat edilmesi, şikayete göre doğru noktaların seçilmesi, vakumlamanın ve kesilerin uygun yapılması önemlidir. Vücutta dikkat edilmesi gereken belirli noktalar dışında,  birden fazla bölgeye hacamat yapılabilir. (Sırt, bel, kafa arkası, diz, bacak, vb ..)

Kliniğimizde hekimlerimiz tarafından kişinin şikayetlerine göre, genelde akupunktur noktaları işaretlenmektedir. Kupa sayısı yine hekim tarafından kişinin durumuna göre belirlenmekte olup detoks ya da sünnet amaçlı genel uygulamalarda ortalama 7 – 9 – 11 – 13 gibi kupa uygulaması yapılmaktadır. Uygulama esnasında abdestli olunması ve dua okunması tavsiye olunur. Kesiklerin derin olmaması, kılcal damarların kesilmemesi iz kalmaması açısından da önemlidir.

Hacamat tedavisi hangi aralıklarla kaç seans uygulanmaktadır?

Herhangi bir rahatsızlık yoksa, sağlığı korumak, detoks ya da sünnet maksadıyla yaptırılacaksa yılda en az 2 kez hacamat yapılması uygundur. ( ilkbahar ve sonbaharda ) Hastalık durumunda ise seans sayısı, hastanın ve hastalığının durumuna göre  (Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı, diğer kronik hastalıkların varlığı, kullanılan ilaçlar ) birçok faktöre bağlıdır. Bazı hastalarımızda  3 kez üst üste ayda bir sefer hacamat yaptırmasını önermekte iken bazı durumlarda aynı ay içerisinde farklı noktalara da tarama hacamatı şeklinde uygulama yapılması gerekli olmaktadır.

Hacamat Tedavisi seans süresi genelde 30-60 dakika arası değişmektedir.