Auriküloterapi

Auriküloterapi

Auriküloterapi tedavisi kulakta bazı noktaların uyarımı yoluyla, vücutta cevaplar oluşturmak, hastalıkları teşhis ve tedavi etmek için kullanılır. Uygulama Dr. Paul Nogier tarafından keşfedilerek geliştirilmiştir. Nogier’in yola çıktığı felsefe kulakta tüm bedeni temsil eden bir mikro sistemin yer aldığı şeklindedir. Uygulama dünyanın farklı yerlerinde Fransız Kulak Akupunkturu şeklinde de adlandırılmaktadır.

Auriküloterapi, kulak akupunkturuna benzer ancak iğne kullanılmaz. Kulağın dışındaki refleks noktalarına bir mikro akım uyarıcısı yerleştirilir. Hastalar bir karıncalanma hissedebilir, ancak terapi zarar vermez ve ağrı, acı hissine yol açmaz. Tedavi edilen refleks noktasının konumuna göre beyne bir mesaj gönderir.

Doğal ağrı giderici endorfinlerin ve enkefalinlerin üretimi uyarılır. Bu da daha iyi bir esenlik ve rahatlama hissi sağlar. Bu hormonlar kronik stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı özellik taşır.

Auriküloterapi güvenli, etkili ve pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir tedavidir. Birçok kişi ilk veya ikinci seanstan sonra gözle görülür bir iyileşme yaşayabilir. Vücudun doğal olarak kendi savunma sistemini uyarması nedeni ile herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Auriküloterapi Nedir?

Anne karnındaki bir cenini andıran kulak kepçesi, üzerinde pek çok sinir ucu barındırmaktadır. Kulaklar sadece sinir ucu bakımından değil, aynı zamanda kollajen lifler ve damarlar bakımından da zengin organlardır. Üzerinde bulunan sinir noktaları vücuttaki farklı organlara taşınmaktadır. Bu sayede bazı organlardaki sağlık problemlerini tedavi etmeye yardım eder. Uygulama sadece tedavi değil kişilerin problemlerini tespit etme amaçlı da yapılabilmektedir.

Tedaviyi geliştiren Dr. Nogier’e bir gün muayene olmak için gelen bir hastası, Marsilya’da geleneksel tıp uygulamaları yapan Madame Barrin isimli bir kadının kendisindeki siyatik ağrıları tedavi ettiğini söylemiştir. Bu durumu ciddiye alarak bu tedavinin mekanizmasını öğrenmek isteyen Dr. Nogier, günümüzde dünyanın dört bir yanında kullanılan Auriküloterapi tekniğini geliştirmiştir.

Kulakta, akupunkturda olduğu gibi bazı özel deri noktaları vardır. Bu noktalar, vücutta ağrılı ya da hastalığa bağlı bir değişiklik olduğu anda, hemen ortaya çıkarlar. Ağrıya duyarlılık yoluyla ya da elektriksel olarak tespit edilebilen bu noktalar vücutta kesin olarak bir bölgeye karşılık gelirler. 

Auriküloterapi tedavisi üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir tıp branşı olarak tanımlanmıştır. Bu alanda hekimler, eğitimler alarak dünyanın dört bir yanında başarılı tedavilere imza atmaktadır. Bunların dışında uygulama her ne kadar Fransız bir hekim tarafından geliştirilmiş olsa da Geleneksel Çin Tıbbı’nda çok uzun yıllardan beridir ciddi bir yeri olduğunu söylemek mümkündür.

Auriküloterapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Auriküloterapi tedavisi esnasında kişinin rahat bir şekilde sedyeye uzanması rica edilir.
 • Kişinin bir hekim tarafından tespit edilmiş ve tedavisi uygulanan ya da uygulandıktan sonra doktoruna terapi alma konusunda danışarak gelmiş olması beklenir.
 • Kişinin şikayetlerine yönelik olarak kulakta akupunktur nokta ya da noktaları tespit edilir.
 • Odak noktalar tespit edildikten sonra iğne uygulaması yapılır. Kişinin problemine göre iğnenin birkaç gün kalması gerekebilir.
 • Bu iğneler işlem için özel olarak üretildiklerinden uygulama esnasında ya da iğnenin birkaç gün kalmasını gerektiren durumlarda kişi zorluk çekmeyecektir.
 • Kişinin yaşadığı sağlık probleminin şiddetine göre uygulama birkaç defa tekrarlanabilir. 

Auriküloterapi Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Auriküloterapi tedavisinin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Bağımlılık tedavilerine destek,
 • Yeme bozuklukları ve obezite tedavisinde zayıflamaya yardımcı,
 • Polikistik over sendromu, hamile kalma güçlüğü, adet düzensizlikleri gibi durumları tedavisi,
 • Depresyon ve kaygı bozukluklarında belirtilerin hafiflemesi,
 • Kas, romatizma, baş, bel, boyun, sırt ve migren gibi çok şiddetli ağrıları hafifletme,
 • Hormon düzeni bozulmuş kişilerde yeniden dengeyi sağlama,
 • Yüksek kan basıncı şikayeti olanların probleminde iyileşme,
 • Denge problemleri ve baş dönmesi sorunlarının giderilmesi ve özellikle de vertigo ve meniere hastalıklarının tedavisi,
 • Fibromiyalji ağrılarının azaltılması.

Auriküloterapi Kaç Seans Sürer?

Tedavinin süresi yaklaşık 45 dakikadır. 21 günde tekrarlanan akupunktur (auriküloterapi) yöntemi, hastaya ve hastalığa göre değişmekle beraber ortalama 4 ila 5 seans yapılmaktadır.

Open chat