Refleksoloji

REFLEKSOLOJİ TEDAVİSİ

ayak

Refleksoloji, Sağlık Bakanlığı’nın, GETAT yönetmeliği ile tedavi kapsamına aldığı 15 çeşit Geleneksel tedavi yöntemlerinden biridir. Ellerimiz ve ayaklarımız vücudumuzun bir çeşit anatomik haritasını taşımaktadır. Başka bir deyişle, her organın el, ayak tabanında sinir uç noktaları dizilidir. Her organ, sinir uç noktaları ile bağlantı içindedir. Ayaklarda, organların yansıdığı noktalar, ellere göre daha geniş ve belirgin olduğundan, bu noktalar üzerinde yapılan uygulamalar kolay, güvenilir ve daha etkili olmaktadır.
Kökeni uzak doğu’ya uzanan Refleksoloji, vücuttaki gerilimi almak ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi sağlamak amacıyla, ayaklardaki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir.
Refleksolojide; organların ayakta bulunan sinir uç noktalarına uygulanan bası eylemi neticesinde ortaya çıkan elektro kimyasal uyarı, nöronların yardımı ile uyarılan noktalara denk gelen organlara taşınır. Böylece bu organlarda uyarılmış olur.
Yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olduğu bilinen Refreksoloji’nin ilk uygulama yeri Çin olarak bilinmektedir. Günümüzde geleneksel tıp kategorisinde yer alan Refleksoloji, bedendeki serbest enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan etkili ve zararsız bir yöntemdir.

Refleksoloji nasıl uygulanır ?

Ayak2Ayak tabanındaki refleks noktalarına, el ve parmak teknikleriyle ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak uygulanmaktadır. Tedavinin etkili olabilmesi için, refleksoloji uzmanının sertifikalı olması ve her bir basınç noktasıyla ilişkili olan meridyenleri bilmesi önemlidir. Kişinin vücudundaki sorunlu bölgeyle ilgili noktaya basınç uygulandığında bir miktar acı hissetmesi doğal karşılanır. Seans boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları el hareketleriyle tek tek uyarılır. Refleksolog, rahatsızlığın durumuna göre ayak parmaklarına odaklanabilir veya bütün ayak üzerinde de çalışabilir.

Uygulama sonunda, tüm bedene masaj yapılmış gibi rahatlama hissedilir. Sinir sistemi rahatlar, kan dolaşımını hızlandırdığı için derin bir dinlenme sağlar. Ayrıca uyku kalitesini artırma, enerji akışını dengeleme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi bir çok yararları bulunmaktadır.

Refloksolojinin faydalı olduğu hastalıklar ?

Refleksoloji, stres – anksiyete ve uyku bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, bulantı, kusma ve kabızlık sorunlarında, kas-iskelet sistem ağrıları, baş ağrıları, alt ıslatma, hemipleji- serebral palsi- multiple skleroz gibi nörolojik kökenli hastalıklarda, hormonal sorunlar, hazımsızlık, regl ve doğum ağrıları gibi pek çok hastalıkta destek tedavi olarak kullanılmaktadır.

Hangi durumlarda refleksoloji yapılmaz ?

Akut enfeksiyonlarda, ateşli durumlarda, derin ven trombozu, safra kesesi – böbrek taşı olanlarda, kalp pili olanlarda, uygulama bölgesinde yara olanlarda ve gebeliğin ilk üç ayında uygulama yapılmaz.