Glutatyon Tedavisi

Glutatyon

GLUTATYON TEDAVİSİ

Antioksidan etki oluşturulması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, koronavirüs salgını nedeniyle daha da önem kazandığı şu günlerde, Glutatyon uygulaması, kliniğimizde uzman hekimler tarafından kişiye uygun protokollerle yapılmaktadır.
Kliniğimize gelen kişilerin öncelikle İmmünoloji ( bağışıklık sistemi ) ve Mikrobiyoloji A.D. Prof. Dr. Ahmet GÖDEKMERDAN hocamız tarafından muayene edilerek tedavi protokolü belirlenmektedir.

Glutatyon Nedir ?

    Glutatyon; çok güçlü bir antioksidan molekülü olup, glutamat, sistein ve glisin aminoasitlerinden oluşmaktadır.

Vücudumuzda doğal olarak üretilebilen glutatyon, yediğimiz bazı besinlerden ve damar yolu ile serum şeklinde takviye olarak vücuda alınabilir. Yaş artışı ile beraber ne yazık ki vücudumuzdaki glutatyon üretimi azalır. Maalesef günümüzde gıdalarda bulunması gereken vitamin-minerallerin eksik olması ve içerdikleri zararlı kimyasallar-ilaç kalıntıları nedeniyle de gıdalardan glutatyon alımı da yetersiz olabilmektedir.

  Glutatyonun vücutta yapımına yardımcı olan sistein, glisin ve glutamaminin gıdalarla alınabilmesiyle glutatyon üretimi desteklenebilir.

  Glutatyon, hastalıklardan korunmak, performans artırmak, hasarlı hücreleri onarmak, bağışıklığı güçlendirmek, ağır metal ve toksinlerden kurtulmak kısacası sağlıklı kalmak için önem arz eden bir proteindir.

Glutatyon Tedavisin Faydaları

Glutatyonun hücresel süreçlerde yararları şu şekildedir ;

  • DNA’nın üretilmesi, proteinlerin ve hücrelerin yapı taşları
  • Bağışıklık fonksiyonunun desteklenmesi
  • Serbest radikalleri parçalamak
  • Sperm hücrelerinin oluşturulması
  • Belirli enzimlerin işlevine yardımcı olmak
  • Vücutta biriken toksin ve ağır metallerin atılımı
  • E ve C vitaminlerinin rejenerasyonu
  • Tümör hücrelerinin oluşumunun azaltılması
  • Karaciğer ve safra kesesinin yağlarla baş etmesine yardım
  • Apoptoz olarak bilinen programlı hücre ölümüne yardımcı olmak

Glutatyon nasıl alınır ?

   Glutatyon vücutta kendiliğinden üretiliyor olsa da modern hayatın getirdiği zihinsel ve bedensel kirlilik, hazır ve katkılı gıdalar, stres gibi olumsuz faktörler mevcut miktarın vücut için yeterli olmasını engelliyor. Bu nedenle glutatyonun dışarıdan alınarak vücuda takviye edilmesi kolay ve etkilidir. En iyi takviye yöntemi ise glutatyonun serum şeklinde verilmesidir.

Vücudumuzda glutatyon yedeği ne kadar yüksek olursa, serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesi, zararlı maddelerin uzaklaştırılması yeterince yapılabiliyor, detoks etkisi ve bağışıklık sistemi de daha güçlü oluyor. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmakla hastalıklardan korunmak isteyenlerin, vücutta glutatyon üretimini teşvik edecek gıdalar almasında fayda vardır. Sebze çeşitlerinden brokoli, bürüksel lahanası, kükürtten zengin sarımsak, soğan, ıspanak, karnabahar, bamya, radika, avokado, havuç, şalgam, domates, kuşkonmaz; meyvelerden muz, greyfurt, mango, portakal, kavun ve şeftali tercih edilebilir. Baharatlardan ise tarçın, kakule, çörekotu ve zerdeçal glutatyon üretimini arttırmaktadır.

Aslında dengeli ve sağlıklı beslenme glutatyon sentezini artıran en önemli faktörlerdendir. Yanlış beslenme, katkılı hazır gıdalar, stres, hareketsiz yaşam vücutta glutatyon yapımını düşürerek serbest radikallerin artmasına neden olur.

Ne kadar dikkat edersek edelim, günümüz şartlarında sağlığımızı bozan negatif etkenlerin fazla olması nedeniyle bağışıklık sistemimizi, dışarıdan alacağımız glutatyon ( serum şeklinde ) vitamin-mineraller ( eksik değerde olanlar ) güvenilir kaynaklı sebze-meyve-baharatlar, bitkisel destekler ve Geleneksel Tedavi metotları ( hacamat- ozon- tıbbi sülük, apiterapi ürünleri ve prp gibi ) ile desteklemek sağlığımız açısından önem arz etmektedir.