Bioptron Işık Terapi Sistemi

BIOPTRON NEDİR ?

BIOPTRON ışığın biyostimilatif diye adlandırılan etkileri vardır. Cilde uygulandığında,ışığa duyarlı iç hücre yapılarını biyomolekülleri uyarır. Böylece hücresel bir zincirleme reaksiyon oluşturur ve sadece tedavi edilen cilt bölgesiyle sınırlı kalmayan, tüm vücudu kapsayan ikincil tepkileri tetikler. BIOPTRON Işık Terapi Sistemi, güneş tarafından doğal olarak üretilen elektromanyetik septkrumdan zararlı UV Radyasyonun filtrelenmiş halini özel bir optik ünite vasıtasıyla yayan medikal bir ışık terapi cihazıdır.

BIOPTRON teknolojisi tıp dünyasınca kabul edilmiş ve yaygın şekilde kullanılmakta olan kullanıcı dostu, etkili, ilaç kullanımı gerektirmeyen medikal bir cihazdır. Dünya çapında 27 yılı aşkın bir süre boyunca yapılmış olan klinik araştırmalar sunucunda hem ameliyat sonrası yaraların iyileşmesinde hem de akut ve kronik yaralanmalara karşı koruyucu, tedavi uygulamalarında destekleyici olduğu görülmüştür.

BIOPTRON HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILMAKTADIR ?

3/42 EEC Avrupa Birliği Tıbbi Cihaz belgesinde vücudun rejeneratif kapasitesini dışarıdan hiç bir etken kimyasal madde almadan doğal bir şekilde destekleyip organizmanın kendi iyileşme potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olan BIOPTRON’un geleneksel tıbbi tedavi metotlarını tamamlayıcı olarak aşağıdaki durumlarda kullanılabileceği belirtilmiştir:

  • Yara Tedavisi ( Venöz bacak ülserleri, yanıklar, diabetik yaralar, yatak yaraları )
  • Ağrı Tedavisi ( Tüm kas-iskelet sistemi ağrılarında )
  • Artirit, Romatizma
  • Spor Yaralanmaları
  • Dermatolojik bozukluklar ve cilt problemleri (akne, uçuk, sedef hastalığı, yara izi, kırışıklık )
  • Sivilce Tedavisi ( Akne vulgaris )
  • Yeni doğanlarda deri hastalıkları
  • Depresyon Tedavisinde (Mevsime bağlı duygu bozukluk ve kaygı durumları, uyku bozuklukları ve kronik yorgunluk sendromu gibi rahatsızlıklar. )

BIOPTRON HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ ?

250 nm ve daha düşük dalga boyundaki UV ışınların kanser yapıcı etkisi vardır. Oysa Bıoptron ışınları 480-3400 nm dalga boyu arasındadır. Kansere yol açan UV ışınlarını kesinlikle içermezler. Bıoptron tedavisinin multipl skleroz ve fotosensitivite gibi durumlarda kullanımı uygun değildir.

Bıoptron hakkında pek çok bilimsel makale mevcuttur. Bu makalelerden bazılarının başlıkları şöyledir ;

2009 – Lateral epikondilit bioptron ve diğer tedavilerin karşılaştırılması. Atina Ünv. Ramotoloji bölümü, Stasinopoulos D.

2008- Bası ülseri tedavisinde bioptron. Belgrad Ünv. Askeri tıp akademisi, Durovi A.

2005- Bioptron Tedavsinin tıbba kazandırdığı perspektifler. Moskova Ünv. Tıp fakültesi, Samolova KA.

2001- Diabetik ayak komplikasyonlarında Bioptron. İruxol-miramistin ve alprostan tedavilerinin karşılaştırılması. Moskova Ünv. Tıp fakültesi,Tomashuk IP.

1999-  Bioptron uygulamasının diabetik gangren ve yara iyileşmesi üzerine etkisi. Zürih Ünv. Tıp fakültesi Haas HL.

1998- Bioptron ile akne vulgaris tedavisi. Zürih Ünv. Tıp fakültesi Haas HL.

2003 – Antinosiseptif akupunktur noktalarının Bioptron ile ışınlanarak visseral ağrının baskılanması. Ukrayna ulusal bilim akademisi, Tamorova ZA.