Dünya Doğal Tedaviye Mi Dönüyor?

GÜNCEL SAĞLIK

Dünya Doğal Tedaviye mi Dönüyor?

Hürriyet Ersoy
Modern tıbbın gelişmişliğine rağmen günümüz insanının, rahatsızlık ve şikayetlerinin bütününe cevap vermekten uzak olduğu da bir gerçek. Geldiğimiz çağın insanı yaşam şartlarının iyileşmesine rağmen stresli bir koşuşturmacanın içinde kaybolup gidiyor.  Dünyada eski bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmaya, daha doğal olanı tercih etmeye başladı. Gelişen hayat şartlarının getirdiği yapaylıktan, ofislere kapanıp çalışmaktan, sokakta beton yığınlarının arasında ufku dahi görememenin monotonluğunda başka başka hastalıklar ve sıkıntılar hayatı çekilmez hale getirebiliyor.

Yeşile, doğal çevreye olan özlem sonuçta gıda da, ilaçta da atalarımızın eski usullerine dönmemize sebep olmuştur.

Modern insanın pahalı olan doktor ve ilaç masraflarına karşın tedavide istediği sonuca ulaşamaması veya tedavi risklerinin büyüklüğü insanları şifa aramaya bitkisel doğal tedavilere yönlendirmektedir.

Doğal tedavi merkezlerinde bitkilerle hazırlanan birçok ilaç, ağrı kesici ve masaj için ozon yağı ve ozon kokteyli insanlarının yaşam kalitesinin artmasına destek veriyor. Sıkıştırılmış Oksijen olan Ozon bağışıklığı kuvvetlendiriyor, yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Modern tıbbın altyapısını oluşturan doğu tıbbıdır. Buna Orta Asya’da doğu şark tıbbı denilmektedir. Bu bilim dalının çok faydalı olduğunu görüp, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Genel Müdürlüğü görevinde iken bu bilim dalının üniversitede seçmeli ders olarak konulması konusunda destek vermekle çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Şu anda bölümde eğitim alıp, mezun olan öğrencilerimizden bir çoğu ülkemizde bu alanda hizmet vermektedir. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde önce tıp fakültesi derslerinin hepsi öğretiliyor, üçüncü sınıf itibariyle de seçmeli ders olarak doğu tıbbı dersleri veriliyor. İbni Sina’nın 10 ciltlik ünlü tıp kitabından botanik, fitoterapi (bitkisel terapi), klinik fitoterapi, hacımat ve sülük tedavisi, akapunktur, manuel terapi, bioenerji ve türleri, doğal tedaviler (taşlar ve bitkilerle), müzik tedavisi, ostiyopate (eklem ve kemiklerle ilgili) toplam seksen ila yüzyirmi saat arası bu dersler okutulmaktadır. Bu konularla ilgili olarak Sağlık Bakanlığımız tarafından, bilimsel ve saha çalışmaları halen sürdürülmektedir. Doğal tedaviler Rusya ve Almanya’da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Sülük tedavisi konusunda Almanya’nın Essen Mitte Kliniği’nde görevli Dr. Özgür Cesur’a “Hufeland 2010 yılı büyük ödülü verildi. Dr. Cesur sülük tedavisinin ağrı kesici olarak eklem ağrıları, artroz gibi rahatsızlıklara karşı kullanıldığını ve sülüklerin pek bilinmeyen faydalı antibiyotik özellikler taşıyan salgılar ürettiğini belirtiyor” Dr. Cesur’a katılmamak mümkün değil, ben de “sülük tedavisi ve ozon tedavisini deneyenlerden biriyim. Bel fıtığı ağrılarımı dindirip rahatlamamı sağladı. Ankara’da İncek’te Doğal Hayat Polikliniği ve Yöneticisi Dr. Suat Arusan ve Moğolistanlı Dr. Batu Chmidtseren gerçekten Alternatif Tıp konusunun uzmanlarından. İlgilenenler için: www.dogalhayat.com.tr

5 Mart 2011