Civa Kaynakları ve Riskleri

Civa  Kaynakları ve Riskleri

Civa Kaynakları; Hava ve su kirliliği amalgam diş dolguları, piller, kozmetik ürünler, şampuanlar, ağız gargaraları, diş macunları, sabunlar civasal diüretikler, elektrikli aletler ve röleler, patlayıcılar, yiyeceklerdeki kimyasal atıklar(Özellikle tahıllarda) Mantar öldürücüler, Florasan ışıklar, Levrek, Turna Balığı ve alabalık gibi taze su balıkları, böcek ilaçları, boyalar, petrol ürünler, pisi balığı, karides, snapper, kılıç balığı, köpek balığı, ton, tuzlu su balıkları ve deniz ürünleridir. EPA tahminlerine göre, Birleşik Devletler’de hamilelik çağındaki 1.16 milyon kadın çocuklarında beyin gelişmesine zarar verme riski yaratmaya yetecek miktarda balık yemektedir.

Diş Dolguları civa kirliliğinin önemli bir kaynağıdır. Amalgam Dolgular mikroskopik parçalar ve civa buharı sağlar. Civanın bu dökülmesi çiğneme ve sıcak içeceklerle artar. Buhar; diş kökleri, ağız ve diş etlerinin  mukoz zararları tarafından, absorbe edilir ve içe çekilerek yutulur. Böylece yemek borusuna, mideye ve bağırsağa ulaşır. Calgary Üniversitesi Araştırmacıları amalgam civasının yüzde 10’unun er geç vücut organlarında  biriktiğini rapor etmişlerdir.

Amalgamın sökülmesinden yıllar sonra kelasyon uygulanan bazı yetişkin müşterilerimin idrarlarında  yüksek miktarda cıva çıkmış ve kelasyonun ardından sağlıklarında gelişme görülmüştür.

Çiğnerken ya da özellikle amalgam içeren diş uygulamaları yapıldığında yada bunlar çıkartıldığında vücuda alınan civa, hamile annelerde fetusa geçebilir. Mart 2002’de beş yaşında bir çocuğunun ailesi, annenin 9 diş dolgusunun çocuğun otizimin nedeni olduğunu ileri sürerek Amerikan Diş Birliği’ne karşı dava açtılar.  Ayrıca California Diş Birliği ve ağırlıklarının yüzde 50’si civa olan amalgam dolgu üretiminde kullanılan materyallerin ticaretini yapan 20 şirketin adı da davalı olarak geçti. Davalılar, dolandırıcılık, ihmalkârlık ve yasa dışılık ve aldatıcı iş uygulamaları ile suçlandı.

‘’Bunlar Kanıtlanabildi mi bilemiyorum fakat  inandırıcı, oldukça inandırıcı ‘’ diyor Kentucky Üniversitesi Kimya Departmanı şefi ve civa toksisitesi konusunda uzman Dr. Boyd Ha-ley. ‘’Civa insanlığın bildiği en nörotoksik maddelerden biridir’’ Dr. Haley bazı çalışmaların amalgam dolgulu kişilerin kanlarında ve idrarlarında bu dolguları olmayan kişilere oranla dört, beş kat fazla civa bulunduğunu gösterdiğini söylemektedir.